Japonia zainwestuje 635 mln USD w prod. chipów
Japoński rząd wspomoże finansowo producenta chipów - firmę Rapidus. Przedsiębiorstwo buduje fabrykę w mieście Chitose na Hokkaido. Zakład ma rozpocząć masową produkcję półprzewodników nowej generacji o szerokości linii obwodu 2 nanometrów w 2027 roku - podaje Japan Times.
Rząd ma nadzieję, że inwestycja zwiększy prywatne finansowanie Rapidus. Minister rewitalizacji gospodarczej Japonii Ryosei Akazawa w wywiadzie dla “Japan Times” zapewnił, że rząd będzie wspierał plan produkcji Rapidus,
Eksperci zasugerowali politykom, że w celu ułatwienia szybkiego podejmowania decyzji rząd nie powinien nadmiernie ingerować w zarządzanie przedsiębiorstwem po dokonaniu inwestycji.
Rapidus Corporation została założona w 2022 roku przez japoński rząd w kooperacji z ośmioma krajowymi firmami. Wśród nich są m.in. Toyota i Sony, które zainwestowały miliardy jenów w Rapidus. Firma powstała w celu opracowania i produkcji zaawansowanych chipów.
W grudniu 2024 r. Rapidus osiągnął kamień milowy, instalując pierwszą w Japonii maszynę do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV) firmy ASML. Ta zaawansowana technologia jest teraz częścią odlewni Rapidus Innovative Integration for Manufacturing (IIM-1), zaawansowanej fabryki półprzewodników budowanej w Chitose na Hokkaido.