reklama
reklama
© Scanway
Nauka i technologie |

Scanway wspiera europejskie misje księżycowe

Polska firma technologiczna Scanway została zaangażowana w dwa projekty w ramach programu Małych Misji Księżycowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Spośród 62 zgłoszonych propozycji, wybrano siedem, w tym projekty Mani i LUMI, w których Scanway pełni rolę konsorcjanta. Projekty te mają na celu rozwój technologii wspierających eksplorację Księżyca, a ich realizacja rozpocznie się w grudniu 2024 roku.

Mani to misja orbitera księżycowego, której celem jest szczegółowe mapowanie powierzchni księżyca w jak najwyższej rozdzielczości przestrzennej. Zastosowanie wielokątnego mapowania fotometrycznego pozwoli na uzyskanie subpikselowych danych dotyczących mikrostruktury powierzchni oraz precyzyjnych map wysokościowych.

Projekt realizowany przez Uniwersytet w Kopenhadze (lider), Scanway oraz Space Inventor ma istotne znaczenie dla zmniejszenia ryzyka przyszłych misji i poszerzenia badań naukowych. Dodatkowym efektem będzie ulepszenie obserwacji Ziemi, dzięki wykorzystaniu Księżyca jako źródła kalibracji.

Wstępna faza A projektu Mani, trwająca sześć miesięcy, ma budżet 150 tys. EUR, z czego Scanway otrzyma około 30%. W realizacji bierze udział również ośmiu partnerów dostarczających rozwiązania technologiczne.

“Dwa innowacyjne projekty międzynarodowych konsorcjów z udziałem Scanway zostały zakwalifikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną do przygotowania wstępnej fazy A misji księżycowych. Znalezienie się w wąskim gronie 7 projektów wyłonionych spośród 62 zgłoszeń to duże wyróżnienie i jednocześnie wysoka ekspozycja na korzyści wynikające z Programu Małych Misji Księżycowych w ramach szerokiej inicjatywy Terrae Novae nakierowanej na eksplorację kosmosu, w tym Księżyca. Będziemy współtworzyć międzynarodowy ekosystem współpracy firm prywatnych i instytucji naukowych, w tym m.in. z takimi podmiotami jak TRL Space z Czech czy duński Space Inventor, z którym zawarliśmy w sierpniu br. porozumienie o współpracy. Wymiana know-how, budowanie relacji i wspólne inicjatywy, które mają szansę zostać w perspektywie do 4 lat wysłane na Księżyc z budżetem do 50 mln EUR dla każdego z projektów to kluczowe korzyści, jakie identyfikujemy w ramach naszej partycypacji w programie” – skomentował Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.

LUMI (Lunar Mapper and Inspector) skupia się na tworzeniu wysokorozdzielczych cyfrowych modeli wysokościowych rejonu bieguna południowego Księżyca. Projekt wykorzystuje wielofunkcyjny system napędowy, który umożliwia obserwacje z wymagających orbit o niskim perygeum i wysokiej ekscentryczności. Technologie stosowane w misji opierają się na komponentach komercyjnych (COTS), co pozwala na łatwe ich powielanie.

Konsorcjum LUMI, kierowane przez czeską firmę TRL Space, obejmuje Scanway oraz siedmiu innych partnerów, w tym CrystalSpace i Tartu Observatory. Podobnie jak w przypadku Mani, wstępna faza A projektu LUMI potrwa sześć miesięcy. Budżet to 150 tys. euro.

“Projekty Mani i LUMI doskonale wpisują się w cele Terrae Novae, mogąc dostarczyć zarówno innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak i danych naukowych niezbędnych do realizacji przyszłych misji kosmicznych. Intencja zrealizowania w ciągu 4 lat całego projektu, od wstępnej fazy A do wystrzelenia satelity, jest ambitnym rozwijaniem zdolności eksploracyjnych Europy i cieszymy się, że możemy być częścią dwóch z siedmiu projektów, które mają szansę przejść do kolejnych etapów. Doświadczenie jakie zbuduje w ten sposób europejski sektor kosmiczny będzie miało duże znaczenie dla wzmacniania roli Europy w eksploracji kosmicznej, w tym strategicznym kierunku związanym z badaniem Księżyca i planach budowy stałej obecności człowieka na jego powierzchni” – powiedział Oskar Zdunek, Business Development Manager Scanway S.A.


Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB January 07 2025 14:32 V23.4.5-1