Noctiluca z umową z chińskim gigantem
Noctiluca podpisała umowę Joint Development Project (JDP) z jedną z kluczowych firm branży OLED. Polska spółka technologiczna nie zdradziła, o kogo dokładnie chodzi. Wiadomo, że JDP podpisano ze spółką zależną drugiego największego na świecie producenta telewizorów, zajmująca się rozwojem technologii drukowanych OLED. Współpraca dotyczy wdrożenia autorskiego związku chemicznego produkcji Noctiluci do komercyjnych produktów chińskiego giganta.
Porozumienie to stanowi ważny krok w rozwoju Noctiluci i może znacząco przyczynić się do wprowadzenia na rynek bardziej efektywnych technologii OLED. Dzięki tej współpracy polska spółka ma szansę umocnić swoją pozycję jako innowatora w branży chemii zaawansowanej.
„Cieszę się, że rozpoczynamy zaawansowane prace z tak znaczącym Partnerem. Istotny jest dla nas także fakt, że ta współpraca nie odbiera nam niezależności. Nasz autorski materiał jest przedmiotem zgłoszenia patentowego, do którego Spółka ma pełnię praw. Możemy oferować go wielu podmiotom i do wielu zastosowań, od wyświetlaczy OLED produkowanych metodą napylania (PVD) lub drukowanych (IJP), po inne zastosowania w elektronice organicznej, np. ogniwa fotowoltaiczne – powiedział Mateusz Nowak, Dyrektor
Rozwoju Biznesu z Noctiluci.
Noctiluca od lat pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie emiterów OLED. W 2023 roku spółka poszerzyła zakres działalności, obejmując także inne warstwy wyświetlaczy. Nowe podejście pozwala jej oferować bardziej kompleksowe rozwiązania, co wpisuje się w misję dostarczania zaawansowanych materiałów do produktów przyszłości.
Kluczowym osiągnięciem Noctiluci jest opracowanie autorskiego materiału emisyjnego opartego na technologii EIL. Testy przeprowadzone w koreańskim laboratorium spółki wykazały, że nowe niebieskie diody OLED charakteryzują się piętnastokrotnym wzrostem żywotności pikseli oraz zmniejszonym zużyciem energii, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości emitowanego światła.
„Nasz zespół zadał sobie pytanie: czy istnieje inny sposób na ulepszenie struktury urządzenia OLED i poprawienie parametrów emisji niebieskiego światła niż zmiana samej struktury emitera? Zdecydowaliśmy się na nietypowe podejście do rozwiązania problemu niebieskiego piksela OLED – tj. poprawienie parametrów niebieskich emiterów nie poprzez stworzenie nowego emitera, a poprzez stworzenie materiału pomocniczego. Materiału, który będzie aplikowany na innych niż emisyjna warstwach urządzenia OLED i wpłynie na energochłonność oraz długość życia emitera. I tak opracowany został nowy materiał EIL” – powiedział Mariusz Bosiak, Członek Zarządu Noctiluci.
„Prace w zakresie kwalifikowania naszego materiału do nowych zastosowań poza OLED trwają. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli pochwalić się kolejnymi umowami, zarówno na rynku wyświetlaczy, jak i poza nim. Będzie to kwintesencja obranej przez nas strategii dostarczania nowoczesnych materiałów do produktów przyszłości – podsumował Nowak.
Rynek OLED dynamicznie się rozwija i według prognoz do 2034 roku ma osiągnąć wartość 344,58 miliardów dolarów. Ta technologia jest stosowana przez największe globalne firmy takie jak LG, Samsung, BoE czy TCL. I stopniowo wypiera starsze rozwiązania i staje się standardem w segmentach high-end. Jednym z jej pionierów jest polska spółka Noctiluca.