Bosch z 225 mln USD na zwiększenie produkcji chipów w USA
Firma Bosch podpisała wstępne porozumienie (PMT) z amerykańskim Departamentem Handlu w ramach ustawy CHIPS and Science Act. Tym samym firma utorowała sobie drogę do uzyskania potencjalnego finansowania w wysokości do 225 mln USD na modernizację zakładu produkcyjnego w Roseville w Kalifornii.
Proponowana inwestycja wspierałaby rozwój produkcji półprzewodników w USA. Bosch informuje, że planuje zainwestować do 1,9 miliarda dolarów w przekształcenie zakładu w Roseville w zakład produkujący i testujący półprzewodniki z węglika krzemu (SiC).
„Produkcja chipów SiC w Stanach Zjednoczonych jest kluczową częścią naszego strategicznego planu wzmocnienia naszego portfolio półprzewodników i wsparcia naszych lokalnych klientów. Chipy z węglika krzemu pomagają zapewnić większy zasięg i bardziej wydajne ładowanie w pojazdach akumulatorowo-elektrycznych i pojazdach hybrydowych typu plug-in, aby zapewnić konsumentom przystępne cenowo opcje elektromobilności” - powiedział Michael Budde, prezes działu Mobility Electronics w firmie Bosch.
W kwietniu ubiegłego roku Bosch ogłosił zamiar nabycia aktywów amerykańskiego producenta chipów TSI Semiconductors, z fabryką płytek w Roseville. Transakcja została zamknięta w sierpniu 2023 r. i od tego czasu Bosch rozpoczął proces przekształcania zakładu. Począwszy od 2026 roku, pierwsze chipy będą produkowane na 200-milimetrowych waflach opartych na technologii SiC Bosch.
Zakład w Roseville, który ma prawie 40-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji półprzewodników do zastosowań motoryzacyjnych i przemysłowych, zatrudnia obecnie około 250 pracowników. Bosch podkreśla, że zatrzymanie pracowników było kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o przekształceniu istniejącej fabryki zamiast budowy nowego obiektu.
„Przyjęliśmy unikalne podejście, aby przekształcić istniejącą fabrykę płytek, zamiast budować nowy obiekt. Głównym powodem była utalentowana siła robocza zatrudniona w Roseville. Już teraz pokazali oni swoje umiejętności i determinację, przekształcając zakład pod kątem przyszłej produkcji chipów z węglika krzemu” - powiedział Thorsten Scheer, kierownik zakładu w Roseville i regionalny prezes Bosch Mobility Electronics w Ameryce Północnej.