Scanway rozszerza współpracę z koreańskim Nara Space Technology
Polska firma technologiczna Scanway coraz śmielej działa na międzynarodowej scenie kosmicznej. Dzięki nowemu kontraktowi z południowokoreańską firmą Nara Space Technology Scanway dostarczy dwa zaawansowane teleskopy o łącznej wartości 700 tys. euro. Zlecenie w ramach projektu NarSha ma na celu stworzenie globalnej infrastruktury monitorowania emisji metanu prosto z orbity okołoziemskiej.
Nowy kontrakt to rozszerzenie współpracy między polskim Scanway a południowokoreańskim Nara Space Technology, rozpoczętej na początku 2024 roku. Pierwsza umowa, podpisana w maju, opiewała na kwotę 1,7 miliona euro i dotyczyła dostarczenia innowacyjnego instrumentu optycznego. Teraz Scanway zyskał kolejne zlecenie, potwierdzając swoją pozycję jako kluczowy dostawca technologii dla koreańskiego projektu.
“Scanway dostarczy kolejny instrument do obserwacji Ziemi w ramach budowanej pod przewodnictwem Nara Space Technology pierwszej koreańskiej konstelacji mikrosatelitów do monitorowania metanu. Dwa tygodnie temu zakończyliśmy z sukcesem fazę projektowania w ramach umowy zawartej w maju br. Rozszerzenie współpracy i kolejne zamówienie weryfikuje pozytywnie nie tylko nasze wysokie kompetencje, ale także możliwość dostarczenia większej liczby teleskopów do budowanej przez partnera konstelacji. Dziś jesteśmy obecni w pierwszych dwóch satelitach, a docelowo projekt zakłada budowę 6-12 satelitów. Posiadamy wiedzę, umiejętności i zaplecze infrastrukturalne do pełnego zaangażowania, dlatego będziemy dążyć do maksymalizacji udziału Scanway w koreańskiej konstelacji satelitarnej. Projekty konstelacyjne są jednym ze strategicznych kierunków naszego rozwoju, realizujemy je obecnie z Nara Space Technology oraz z Marble Imaging, a łączna wartość kontraktów tego rodzaju zawartych w 2024 roku przez Scanway to już 5,6 mln EUR” – komentuje Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
Celem projektu jest stworzenie konstelacji mikrosatelitów, które będą w stanie precyzyjnie monitorować punktowe źródła emisji metanu, jednego z najgroźniejszych gazów cieplarnianych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych instrumentów optycznych, satelity NarSha będą wykrywać smugi metanu w pasmach widzialnym (VIS), bliskiej podczerwieni (NIR) i krótkofalowej podczerwieni (SWIR). Rozdzielczość spektralna instrumentów wyniesie poniżej 1 nanometra, a przestrzenna – około 50 metrów na wysokości 500 kilometrów.
Każdy z mikrosatelitów będzie miał masę do 32 kg i rozmiar 16U (składający się z 16 jednostek o wymiarach 10 cm × 10 cm × 10 cm). Te niewielkie, ale niezwykle zaawansowane urządzenia mają stać się kluczowym elementem globalnej infrastruktury służącej monitorowaniu zmian klimatycznych.
“Instrument optyczny w postaci dwóch teleskopów jaki dostarczymy partnerowi z Korei Płd. będzie bazował na opracowywanych obecnie rozwiązaniach w ramach pierwszego kontraktu z maja br., w tym pracach B+R oraz modelu inżynieryjnego i lotnego, będących jego elementem. Dzisiejsze rozszerzenie umowy o kolejny instrument dotyczy wyłącznie modelu lotnego, który dostarczymy partnerowi w 2026 roku. Zbudowanie drugiego instrumentu będzie oznaczać, że dysponujemy gotowym do powielania układem, który możemy sprawnie dostarczać do kolejnych satelitów. W ten sposób możliwe jest budowanie powtarzalnego portfela zamówień, a mówimy tutaj wyłącznie o jednym kliencie. Równolegle rozwijamy projekt konstelacyjny z Marble Imaging oraz prowadzimy szereg rozmów biznesowych z innymi potencjalnymi klientami, szukającymi rozwiązań optycznych do różnych aplikacji” – powiedział Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.
Nowy kontrakt z Nara Space Technology to nie tylko sukces Scanway. To namacalny dowód na to, że polskie firmy mają realny wkład w rozwój technologii kosmicznych. Dzięki zaangażowaniu w projekt NarSha polskiej firmy stajemy się istotnym graczem w globalnym ekosystemie New Space, wspierając walkę z jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów – zmianami klimatycznymi.