UE wybrała 7 konsorcjów do budowy fabryk AI
Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) wybrało siedem propozycji utworzenia i obsługi pierwszych fabryk sztucznej inteligencji w całej Europie. Jest to kamień milowy dla Europy w budowaniu dobrze prosperującego ekosystemu do szkolenia zaawansowanych modeli AI i opracowywania rozwiązań AI.
UE jest teraz o krok bliżej do realizacji zobowiązania przewodniczącej Ursuli von der Leyen do utworzenia pierwszych fabryk sztucznej inteligencji. Pierwsze ftego typu zakłady mają stanowić inwestycję o wartości 1,5 miliarda euro, łączącą finansowanie krajowe i unijne. Połowa tej kwoty zostanie sfinansowana przez UE w ramach programu „Cyfrowa Europa” na infrastrukturę AI i programu „Horyzont Europa” na usługi AIF. Wybrane fabryki sztucznej inteligencji będą zlokalizowane w wiodących ośrodkach badawczych i technologicznych w całej Europie:
- Barcelona, Hiszpania: „BSC AIF” w Barcelońskim Centrum Superkomputerowym,
- Bolonia, Włochy: „IT4LIA” w CINECA - Bologna Tecnopolo,
- Kajaani, Finlandia: „LUMI AIF” w CSC,
- Bissen, Luksemburg: „Meluxina-AI” w LuxProvide,
- Linköping, Szwecja: „MIMER” na Uniwersytecie w Linköping,
- Stuttgart, Niemcy: „HammerHAI” na Uniwersytecie w Stuttgarcie,
- Ateny, Grecja: „Pharos” w GRNET.
W projekt siedmiu fabryk sztucznej inteligencji zaangażowanych jest 15 państw członkowskich i dwa państwa uczestniczące w EuroHPC. Portugalia, Rumunia i Turcja biorą udział w projekcie BSC AIF. Austria i Słowenia dołączyły do inicjatywy ITA4LIA. Czechy, Dania, Estonia, Norwegia i Polska są członkami projektu LUMI AIF.
W pięciu z wybranych lokalizacji wdrożone zostaną zupełnie nowe, światowej klasy superkomputery zoptymalizowane pod kątem AI. Wiadomo, że te lokalizacje to: Finlandia, Niemcy, Włochy, Luksemburg i Szwecja. Fabryka AI w Hiszpanii powstanie w wyniku modernizacji istniejącego systemu EuroHPC, MareNostrum 5. W Grecji zostanie utworzona i będzie obsługiwana fabryka sztucznej inteligencji powiązana z superkomputerem DAEDALUS, superkomputerem EuroHPC, który jest obecnie wdrażany w Grecji.
Z kolei Fabryki AI w Hiszpanii i Finlandii będą również wyposażone w platformę eksperymentalną, zapewniającą najnowocześniejszą infrastrukturę do opracowywania i testowania innowacyjnych modeli i aplikacji AI oraz wspierającą współpracę w całej Europie.
Wszystkie fabryki AI ponad dwukrotnie zwiększą moc obliczeniową EuroHPC, odpowiadając na konkretne potrzeby i zwiększając europejskie możliwości w zakresie sztucznej inteligencji. Nowe “fabryki AI” zostaną uruchomione w latach 2025-2026.
Kolejne państwa członkowskie UE wykazały zainteresowanie dołączeniem do inicjatywy fabryk sztucznej inteligencji. Kolejną datą graniczną dla państw członkowskich na składanie dalszych wniosków dotyczących fabryk AI jest 1 lutego 2025 r.