reklama
reklama
reklama
© Czech Optical Cluster
Nauka i technologie |

Czeski Klaster Optyczny ogłasza współpracę z AUTOKLASTRem

W Czeskiej Akademii Nauk tamtejszy Klaster Optyczny (COC) podpisał strategiczne porozumienie o współpracy z AUTOKLASTRem. Podpisanie umowy stanowi kolejny znaczący krok w zacieśnianiu współpracy obu podmiotów.

Memorandum zakłada wykorzystanie potencjału członków obu klastrów do wspierania szkolnictwa na szczeblu ponadpodstawowym poprzez tworzenie możliwości odbywania staży zawodowych, praktyk i kształcenia dwutorowego. Działania te skierowane są nie tylko do uczniów i studentów, ale także do szkół i rodziców, zwiększając świadomość na temat edukacji technicznej i możliwości rozwoju kariery uczniów klas szkół średnich.

„Współpraca między dwoma znaczącymi klastrami i dzielenie się naszą wiedzą umożliwi wprowadzenie nowoczesnych metod do edukacji, wsparcie dla nauczycieli w szkołach oraz zdobywanie aktualnej wiedzy zawodowej bezpośrednio od firm. Konkretne inicjatywy obejmują dostarczenie 20 zestawów do eksperymentów optycznych do systemu wypożyczania Centrum Nauki Fort w Ołomuńcu. Narzędzia te sprawiają, że fizyka i edukacja techniczna są bardziej angażujące i dostępne dla uczniów” - podkreślił znaczenie tej współpracy dyrektor wykonawczy Czeskiego Klastra Optycznego, Petr Prikryl.

„Bardzo cenimy sobie długoterminową współpracę klastrową, którą sformalizowaliśmy dzisiaj, podpisując Memorandum o współpracy z Klastrem Optycznym. Łączy nas wspólne zainteresowanie rozwojem edukacji technicznej i kształceniem absolwentów szkół, którzy podczas studiów zdobywają praktyczne doświadczenie w firmach produkcyjnych, inspirują się najnowocześniejszymi technologiami, a po zakończeniu nauki łatwiej adaptują się do nowych ról. Jako przykład dobrej praktyki mogę wymienić wyniki projektu Erasmus, w ramach którego wspólnie z naszymi polskimi partnerami opracowaliśmy przewodnik metodyczny dotyczący kształcenia dualnego z praktycznymi przykładami z firm i szkół w Czechach i Polsce. Innym przykładem jest utworzenie i działalność Morawsko-Śląskiej Akademii Technologicznej (MTA), w której przyczyniamy się do przygotowania tak zwanych Eduboxów dla uczniów szkół średnich i nauczycieli. Te Eduboxy obejmują różne tematy, z których większość koncentruje się na najnowszych technologiach w firmach. Wyniki tego projektu, zainicjowanego przez kraj morawsko-śląski, będą swobodnie rozpowszechniane w innych regionach Republiki Czeskiej” - powiedział dyrektor wykonawczy AUTOKLASTR, Libor Dobes.


Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB December 19 2024 15:25 V23.4.1-2