Creotech Instruments razem z ESA i MQI realizuje projekt LAND
Polska firma Creotech Instruments S.A. realizuje projekt LAND . Inicjatywa mająca na celu stworzenie subsystemu sensorycznego opartego na technologii SNSPD jest realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz niemieckim partnerem, MQI - Munich Quantum Instruments.
Projekt LAND (Large Area Nanowire Detector for Quantum and Optical Communication Applications) skupia się na opracowaniu podsystemu sensora pojedynczych fotonów opartego na technologii SNSPD (Superconducting Nanowire Single Photon Detector). Ta przełomowa technologia pozwala na detekcję pojedynczych fotonów i znajduje zastosowanie w komunikacji kwantowej oraz optycznej.
“Docelowo podsystem ten ma umożliwić montaż na teleskopie i stanowić kluczowy element systemów komunikacji z satelitami drogą optyczną” - podała firma Creotech na pośrednictwem mediów społecznościowych.
Firma przeprowadziła wstępne testy interoperacyjności zaprojektowanych komponentów. W trakcie ich trwania pomyślnie uruchomiono kompletny łańcuch odczytu sygnału z czujnika jednofotonowego.
“Dotychczasowe postępy prac projektowych zostały także przedstawione podczas spotkania Deanowi Yeomanowi, Technical Officerowi z ESA, który pozytywnie ocenił aktualny etap realizacji” - czytamy w poście firmy Creotech na Linkedinie.
Celem projektu LAND jest stworzenie rozwiązania, które wspomoże takie obszary jak:
Systemy odbioru kluczy kwantowych (QKD) na Ziemi, umożliwiające bezpieczną wymianę danych.
Komunikacja laserowa o gigabitowej przepustowości w ekstremalnych warunkach, takich jak misje księżycowe czy transmisja danych z przestrzeni kosmicznej. Docelowo zaprojektowany subsystem zostanie zintegrowany z teleskopem, stanowiąc podstawowy element optycznych systemów komunikacji satelitarnej.
Przy okazji projektu LAND Creotech wspólpracuje też z MQI (Munich Quantum Instruments). Ostatnia wizyta polskiego zespołu w siedzibie MQI była momentem przełomowym – pozwoliła nie tylko na omówienie prototypów, ale również na dogłębne zapoznanie się z procesem produkcji nanostruktur nadprzewodzących.
“Spotkanie z zespołem MQI, w tym Andreasem Vetterem, Svenem Ernstem, Rasmusem Flaschmannem i Luciem Zuglianim, było niezwykle owocne. Szczególnie doceniamy możliwość obejrzenia ich laboratoriów, co jeszcze bardziej zacieśniło naszą współpracę” – podkreślają przedstawiciele Creotech.