Polscy naukowcy stworzyli inteligentny opatrunek
Inteligentny opatrunek SmartHeal, opracowany przez doktorantów z Politechniki Warszawskiej, może zrewolucjonizować sposób leczenia ran. Innowacyjny wynalazek pozwala na ocenę stanu rany i wykrycie infekcji bez konieczności zdejmowania opatrunku - zapobiegająć naruszaniu gojących się tkanek. Za swój projekt Polacy zostali już docenieni - otrzymali nagrodę Jamesa Dysona.
Opatrunek SmartHeal wykorzystuje zaawansowany czujnik pH, który monitoruje zmiany w środowisku rany. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, takich jak infekcja, urządzenie sygnalizuje problem, umożliwiając szybką reakcję. Technologia ta bazuje na komunikacji RFID (Radio-Frequency Identification), dzięki której informacje o stanie rany można odczytać za pomocą telefonu z odpowiednią aplikacją. To nowoczesne podejście do monitorowania procesu gojenia może znacząco ułatwić życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom.
Zespół twórców, w skład którego wchodzą Tomasz Raczyński, Piotr Walter i Dominik Baraniecki, osiągnął już wiele etapów w rozwoju SmartHeal. Opracowano działający prototyp sensora oraz udowodniono jego skuteczność w testach laboratoryjnych. Ważnym krokiem było również stworzenie metody integracji drukowanej elektroniki z materiałami tekstylnymi, co umożliwia produkcję opatrunków na większą skalę.
Obecnie projekt koncentruje się na testach biozgodności i testach klinicznych, które są kluczowe do uzyskania niezbędnych certyfikatów medycznych. Zgodnie z planami, SmartHeal ma trafić do sprzedaży w 2025 roku, co oznacza, że w ciągu najbliższych trzech lat zespół będzie pracować nad finalizacją procesu wdrożenia produktu na rynek.
Innowacyjny projekt trójki Polaków zyskał uznanie na arenie międzynarodowej. Twórcy SmartHeal zdobyli prestiżową Nagrodę Jamesa Dysona w dziedzinie projektowania. To wyróżnienie otwiera drzwi do dalszego rozwoju technologii oraz przyciąga uwagę potencjalnych inwestorów i partnerów biznesowych.
Wszyscy nerwowo odklejaliśmy opatrunki lub plastry, aby zobaczyć, co się pod nimi dzieje. SmartHEAL, inteligentny opatrunek, wygrał międzynarodową nagrodę w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona, ponieważ dostarcza lekarzom i pacjentom kluczowej danej - poziomu pH - która mówi im, jak goi się rana. Może to poprawić leczenie i zapobiec infekcji, ratując życie. Mam nadzieję, że nagroda da zespołowi impuls do dalszego podążania trudną drogą wiodącą ku komercjalizacji - uzasadnił wybór laureata James Dyson, przywołany w informacji prasowej o wynikach konkursu.
Nagroda dla zespołu z Politechniki Warszawskiej wynosi 162 tysiące złotych. Trójka Polaków otrzymała ten grant na kontynuację prac nad swoim projektem.