Intel nie dostanie miliardów od rządu USA?
Rząd Stanów Zjednoczonych ma obniżyć dotacje dla Intela. Pieniądze w kwocie około 8,5 miliarda dolarów miały pomóc amerykańskiej firmie w produkcji chipów - podaje dziennik New York Times.
Wiosną tego roku administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła, że przyzna Intelowi prawie 20 miliardów dolarów dotacji i pożyczek. Pieniądze miały pomóc zwiększać krajową produkcję półprzewodników oraz poprawić trudną sytuację finansową amerykańskiego giganta technologicznego.
W pierwszej transzy Intel miał otrzymać z budżetu Stanów Zjednoczonych około 8,5 miliarda dolarów dotacji i do 11 miliardów dolarów pożyczki. Część funduszy miała zostać wykorzystana na budowę dwóch nowych fabryk i modernizację istniejącej w stanie Arizona.
Te pieniądze są częścią ustawy CHIPS and Science Act z 2022 r., mającej na celu zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników. Budżet to bagatela 52,7 miliarda dolarów. W tym 39 miliardów ma wesprzeć produkcję półprzewodników, a 11 miliardów dolarów na badania i rozwój.
Jak podaje agencja Reutersa, we wrześniu Intel wygrał kontrakt o wartości 3 miliardów dolarów dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Finansowanie tej umowy pochodziło z 39 miliardów dolarów, które amerykańscy ustawodawcy przeznaczyli na dotacje na chipy, a nie z budżetu Pentagonu.
“W związku z tym Intela z całą pewnością musi liczyć się z mniejszym wpływem z obiecanych wiosną dotacji” - powiedział informator agencji Reutersa.