reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wrocławska
Nauka i technologie |

Polsko-niemiecki badania nad potencjałem czujników hybrydowych

Polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, prof. Jarosław Domaradzki oraz dr hab. inż. Karol Krzempek, zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie Opus 26-Lap/Weave. Razem z kolegami z Niemiec otrzymają duży grant na projekty badawcze.

Jednym z wyróżnionych projektów jest przedsięwzięcie prof. Jarosława Domaradzkiego, które otrzymało 1,5 mln zł na badania nad heterostrukturami WOx-CeOy. Jego celem jest poprawa właściwości wykrywania gazów dzięki inżynierii powierzchni i interfejsów.

“Jego celem jest zbadanie mechanizmów odpowiedzialnych za właściwości gazoczułych czujników hybrydowych, powstałych poprzez połączenie dwóch różnych cienkowarstwowych materiałów tlenkowych, wytworzonych za pomocą odmiennych technologii. Kluczowe znaczenie będzie miało wyjaśnienie roli obszaru interfejsu na granicy tych materiałów oraz zrozumienie, w jaki sposób jego właściwości wpływają na mechanizm odpowiedzi czujnika. Istotnym i unikalnym aspektem projektu są zaawansowane badania in situ, które pozwolą na dogłębną analizę tego zjawiska” – powiedział prof. Jarosław Domaradzki.

Badania prowadzone przez prof. Domaradzkiego w ramach projektu SURFING (Enhancing Gas Sensing Properties in WOx-CeOy Heterostructures Through Surface and Interface Engineering) to przykład zaawansowanej synergii naukowej. Projekt łączy doświadczenia zespołu z Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej Politechniki Wrocławskiej oraz Katedry Fizyki Stosowanej i Spektroskopii Półprzewodników Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus-Senftenberg (BTU).

“Proponowane podejście może otworzyć nowe możliwości, jak obniżenie temperatury pracy takich czujników hybrydowych, czy zwiększenie ich czułości i selektywności w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami, co zwiększy ich potencjał aplikacyjny. Włączenie do badań zaawansowanych technik spektroskopowych in situ umożliwi analizę złożonych interakcji gazów z powierzchnią czujnika, co przyczyni się do pełniejszego zrozumienia mechanizmu detekcji” – podkreślił naukowiec.

Konkurs Opus 26-Lap/Weave to międzynarodowa inicjatywa, która promuje współpracę badawczą między Polską, Niemcami, Austrią i Czechami. Wnioski projektowe były oceniane zarówno przez polskich ekspertów z NCN, jak i niemiecką Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), a także inne instytucje badawcze z krajów uczestniczących. Łącznie sfinansowano 16 projektów, których całkowity budżet wyniósł niemal 29,8 mln zł.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB November 20 2024 12:51 V23.2.3-2