Huta Częstochowa wznowi produkcję?
Polska Huta Częstochowa, po miesiącach niepewności, przygotowuje się do wznowienia produkcji już na początku 2025 roku. Decyzja ta zapadła po tym, jak spółka Węglokoks zawarła z syndykiem umowę na czteromiesięczną dzierżawę upadłego zakładu. Zakład ma realizować zamówienia dla przemysłu zbrojeniowego.
Pod koniec października właściciel huty firma Liberty Częstochowa ogłosiła upadłość. Okazuje się, że koniec Liberty wcale nie oznacza permanentnego zamknięcia Huty Częstochowa.
Wręcz przeciwnie, pojawił się nowy gracz - Węglokoks - aktualny dzierżawca Huty. Firma chce wznowić produkcję i przejąć odpowiedzialność za niemal 900 pracowników, który niebawem mają mieć ręce pełne roboty.
"Trzymam kciuki, żeby to przedsięwzięcie się powiodło. Oczywiście zrobię wszystko, by przetarg odbył się jak najszybciej. Żeby wszedł nowy właściciel, huta stanęła na nogi i żeby taki człowiek jak syndyk nie musiał się już nigdy w tym przedsiębiorstwie pojawiać" — powiedział syndyk Adrian Dzwonek podczas briefingu w hucie, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Produkcja w stalowni i walcowni ma ruszyć w nowym roku, a przetarg na sprzedaż zakładu zaplanowano kilka miesięcy później. Węglokoks widzi w hucie ogromny potencjał. Zakład, specjalizujący się w produkcji blachy grubej dla energetyki, budownictwa i obronności, odgrywa kluczową rolę w polskim przemyśle ciężkim.
"Wpisuje się w logikę działania naszej firmy, jest komplementarny w stosunku do tego, co grupa Węglokoks i jej segment stalowy robi. Wierzymy w sukces tego przedsięwzięcia" — powiedział Ślęzak "Wyborczej".
Na briefingu prasowym obecny był także sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki. Polityk wypowiedział się, że zakład powinien wrócić do produkcji, szczególnie w obecnych czasach.
“W najbliższych latach będziemy wydawać ogromne pieniądze na wsparcie przemysłu zbrojeniowego i na transformację energetyczną, której istotnym elementem są farmy wiatrowe — zarówno lądowe, jak i morskie. Będzie potrzeba ogromnych ilości stali, blach różnych grubości, w tym grubych, które są właśnie produkowane w Częstochowie” — powiedział Kropiwnicki.