Duże pieniądze dla Thorium Space
Polska firma kosmiczna Thorium Space oraz SWISSto12, lider programu HummingSat Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podpisały umowę. Wspólne przedsięwzięcie obejmuje opracowanie w pełni elastycznego i cyfrowo sterowanego payloadu dla platformy satelitarnej HummingSat na orbitę geostacjonarną (GEO). Realizacja projektu potrwa cztery lata i przyniesie Thorium Space co najmniej 33 miliony euro.
21 listopada Thorium Space podpisała umowę ze szwajcarską SWISSto12. Na jej mocy polska firma została podwykonawcą SWISSto12 i skonstruuje telekomunikacyjny payload w paśmie Ka-band. To zaawansowane technologicznie rozwiązanie znajdzie zastosowanie również w planowanej polskiej misji satelitarnej na orbitę GEO. Wszystko będzie częścią projektu HummingSat, nadzorowanego przez ESA. Inicjatywa zakłada rozwój nowej generacji kompaktowych, kosztowo efektywnych satelitów, które zastąpią starsze konstrukcje.
„Nasza współpraca z SWISSto12 w ramach programu HummingSat to kamień milowy dla polskiego sektora kosmicznego. Opracowanie elastycznego payloadu Ka-band nie tylko podkreśla nasze kompetencje i możliwości technologiczne, ale także otwiera drogę do realizacji polskiego satelity geostacjonarnego, który stanie się kluczowym elementem europejskiego rynku kosmicznego” - poinformował Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space.
HummingSat symbolizuje europejską innowacyjność i dążenie do technologicznej niezależności w sektorze kosmicznym. Dzięki mniejszym rozmiarom i niższym kosztom produkcji, stanowi konkurencyjną alternatywę dla większych satelitów, oferowanych przez globalnych gigantów, takich jak Airbus czy Thales.
„Nasza współpraca z ESA i SWISSto12 pokazuje, że europejski sektor kosmiczny ma alternatywę wobec tradycyjnych rozwiązań. Dzięki takim projektom, jak program HummingSat, możemy budować innowacyjne technologie w Europie, które spełniają najwyższe standardy i są w pełni dostosowane do współczesnych potrzeb” – dodał Rymaszewski.
Thorium Space, we współpracy z ESA i SWISSto12, odgrywa kluczową rolę w rozwoju technologii kosmicznych. Projekt przyczyni się do wzmocnienia pozycji Polski jako jednego z istotnych graczy w europejskim sektorze kosmicznym.