reklama
reklama
reklama
reklama
© Ministerstwo Cyfryzacji
Nauka i technologie |

Polska fabryka AI w Krakowie

W Krakowie powstaje pierwsza w Polsce "fabryka sztucznej inteligencji" w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Decyzją Rady Ministrów na projekt przeznaczono niemal 70 mln złotych. Realizacja będzie współfinansowana przez Komisję Europejską. Głównym filarem przedsięwzięcia będzie superkomputer Helios – najwydajniejszy komputer w Polsce.

Celem projektu jest zwiększenie mocy obliczeniowych oraz integracja z europejskim ekosystemem AI. Cyfronet AGH będzie współpracował z Ministerstwem Cyfryzacji, Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki nad wdrożeniem polskiego modelu językowego w usługach publicznych. Polska, będąca światowym liderem w zakresie otwartości danych, zyska dzięki temu nowe możliwości w dziedzinie przetwarzania danych i rozwoju AI.

“W Krakowie powstaje jedna z pierwszych w Europie Fabryk AI. Chcemy, aby to był pierwszy przystanek w rozbudowywaniu mocy obliczeniowych dla polskiej sztucznej inteligencji. Musimy jak najlepiej wykorzystać ten potencjał. Dzięki temu będziemy mogli lepiej diagnozować choroby, szybciej wprowadzać na rynek nowe leki. Cieszymy się także, że przykładem takiego działania, które już się rozpoczyna, jest współpraca Cyfronetu z Konsorcjum Polskiego Modelu Językowego (PLLuM) oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki i Ministerstwem Cyfryzacji. Te jednostki połączą swoje siły, aby stworzyć fundament nowoczesnej, cyfrowej administracji opartej na sztucznej inteligencji. Ich celem jest integracja polskiego modelu językowego z usługami publicznymi, co otworzy nowe możliwości w zakresie komunikacji między obywatelami a administracją publiczną”  – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Rozwój AI wymaga ogromnych mocy obliczeniowych i danych. Dzięki „Fabryce AI” Polska zwiększy swoje możliwości w obu tych obszarach. Kluczowe korzyści obejmują:

  • Dostępność usług publicznych: Integracja modeli językowych pozwoli obywatelom korzystać z usług administracyjnych w prostszy sposób, w języku polskim,
  • Personalizacja obsługi: AI umożliwi bardziej precyzyjne dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb,
  • Efektywność administracji: Automatyzacja i wsparcie decyzyjne obniżą koszty i usprawnią działanie urzędów.

“Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to kluczowy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa oraz współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego. Jestem przekonany, że ten projekt przyniesie nie tylko znaczące korzyści naukowe, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki opartej na innowacjach. Wyrazy uznania należą się także dyrekcji Cyfronetu oraz całemu eksperckiemu zespołowi tej jednostki, którzy będą zaangażowani w projekt o ogromnym potencjale i znaczeniu dla przyszłości technologicznej Polski”  – powiedział Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Cyfronet AGH, jako lider w dziedzinie technologii obliczeniowej w Polsce, odegra kluczową rolę w tym przedsięwzięciu. Jego infrastruktura pozwoli na przetwarzanie ogromnych zbiorów danych potrzebnych do rozwijania polskiego modelu językowego i testowania jego funkcjonalności w zaawansowanym środowisku technologicznym


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB November 20 2024 12:51 V23.2.3-2