Wzrost sprzedaży autonomicznych robotów mobilnych
Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) opublikowała raport World Robotics 2024 – Service Robots, który ujawnia duże tempo wzrostu sprzedaży autonomicznych robotów mobilnych (AMR).
W 2023 roku sprzedano 113 tysięcy robotów mobilnych. Stanowi to wzrost o 35% w porównaniu z 2022 rokiem. Większość tych robotów (71%, czyli 80,260 jednostek) została wdrożona w zamkniętych środowiskach, takich jak magazyny i fabryki, gdzie pełnią kluczową rolę w intralogistyce.
Największymi beneficjentami technologii AMR jest przemysł: motoryzacyjny, elektryczny, elektroniczny, metalowy, chemiczny oraz spożywczy. Roboty mobilne wspierają najczęściej transport produktów. A także procesy produkcyjne i magazynowe. Realizują dostawy just-in-time, automatyzują załadunek i rozładunek palet czy luźnych części.
“Stały wzrost zainteresowania robotami do transportu wewnętrznego potwierdza zapotrzebowanie firm na rozwiązania pozwalające im usprawnić intralogistykę. Wyraźnie widzimy, że przedsiębiorstwa, które poznały AMR rozbudowują obecnie swoje floty, by jeszcze w większym stopniu wykorzystywać ich zalety: łatwość nawigacji w zmiennym środowisku, podnoszenie bezpieczeństwa na hali produkcyjnej i lepsze planowanie procesów” – powiedział Jesper Sonne Thimsen, Territory Manager, Nordic&CEE North, Mobile Industrial Robots.
W odpowiedzi na rosnący popyt, firma Mobile Industrial Robots (MiR) skonstruowała MiR1200 Pallet Jack – zaawansowanego robota zaprojektowanego do obsługi palet w wymagających środowiskach. Dzięki integracji sztucznej inteligencji i zaawansowanych systemów, takich jak kamery RGBD i LiDAR 3D, robot może nawigować w pełni autonomicznie, precyzyjnie wykrywając przeszkody.
“Postęp technologiczny dokonuje się nie tylko w podstawowej dziedzinie robotyki, ale także w technologiach pokrewnych, takich jak sztuczna inteligencja. Dzięki wdrożeniu uczenia maszynowego i zaawansowanych systemów wizyjnych roboty mobilne mogą być jeszcze bardziej użyteczne w przestrzeniach fabrycznych. Rosnące floty robotów mobilnych wymagają jednak specjalistycznego oprogramowania do zarządzania nimi bez naruszania bezpieczeństwa informatycznego. Wyzwaniem przyszłości jest także interoperacyjność i wdrażanie wspólnych standardów do zarządzania AMR pochodzącymi od różnych producentów” - powiedział Birol Esmer.
Rynek pracy, napędzany potrzebą automatyzacji, zmierza ku odciążeniu ludzi od zadań fizycznych. Wielka nadzieja, że w ciągu kilku lub kilkunastu lat większość pracy wymagającej znacznej siły przejmą roboty. IFR przewiduje dalszy dynamiczny rozwój sektora robotów – do 2027 roku liczba instalacji AMR może wzrosnąć o kolejne 50%.