Wrocławskie podsumowania badań nad nanoskopią diagnostyczną
25 października we Wrocławiu odbyło się spotkanie naukowców zaangażowanych w międzynarodowy projekt ENSIGN, który od dwóch lat rozwija nowatorskie metody diagnostyczne oparte na nanotechnologii. Inicjatywa ma na celu opracowanie szybszych i bardziej precyzyjnych technik medycznych, pozwalających na wykrywanie chorób z niespotykaną dotąd dokładnością.
Projekt „Kompleksowa nieinwazyjna nanoskopia korelacyjna o niespotykanej dotąd rozdzielczości” (ENSIGN) finansowany jest z programu Horizon 1.2 – Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA). Otrzymał wsparcie w wysokości 1,2 mln euro, z czego ponad 1,35 mln zł trafiło do naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na ten cel około 710 tys. zł.
Projekt koordynowany jest przez Uniwersytet w Aarhus w Danii, a w jego realizację zaangażowano konsorcjum składające się z pięciu europejskich instytucji oraz partnerów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii. Politechnika Wrocławska, dzięki zespołowi z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, odpowiada za kluczowe prace związane z nanometrologią.
“Te innowacyjne metody diagnostyczne, którymi się zajmujemy, powinny znaleźć zastosowanie w badaniach wielu istotnych struktur mikrobiologicznych i biochemicznych, takich jak np. bakterie, komórki, białka czy nawet łańcuchy DNA” - powiedział prof. Teodor Gotszalk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, lider zespołu na PWr.
Opracowywane technologie nanoskopowe mają potencjał, by zrewolucjonizować współczesną diagnostykę medyczną, oferując nieinwazyjne, szybkie i niezwykle dokładne metody wykrywania chorób. Spotkanie we Wrocławiu jest okazją do podsumowania osiągnięć oraz wytyczenia kierunków dalszych badań, które mogą zmienić oblicze medycyny.
“Obecnie są one nazywane badaniami korelacyjnymi, a ich istota polega na jednoczesnej rejestracji i analizie kilku obserwowanych zjawisk naraz – wyjaśnia prof. Gotszalk. – Wyniki, które otrzymamy w projekcie ENSIGN, dadzą pełniejszy obraz zjawisk zachodzących w nanoskali w układach mikrobiologicznych i biochemicznych. Warunkiem jest jednak to, że skrócimy czas obserwacji, a do tego zachowana zostanie tzw. metrologiczna spójność, umożliwiająca wiarygodne porównywanie wyników uzyskiwanych w różnych laboratoriach” – dodał naukowiec z W12.