Stadler otwiera nową fabrykę w Białymstoku
Szwajcarska firma Stadler, znana z produkcji pojazdów szynowych, uruchomiła nowoczesny zakład w Białymstoku. Nowa fabryka specjalizuje się w produkcji falowników prądu zmiennego, kluczowych komponentów do napędu pojazdów szynowych. W perspektywie kilku lat zakład zatrudni do 250 osób, a jego produkcja przekroczy 500 urządzeń rocznie.
Ambitny projekt Stadlera wpisuje się w szerszą strategię rozwoju firmy w Polsce, gdzie firma działa od 2006 roku, mając już zakłady produkcyjne w Siedlcach i Środzie Wielkopolskiej.
Stadler Converter w Białymstoku zajmuje się rozwojem i produkcją nowoczesnych falowników trakcyjnych oraz ładowarek do baterii. Falowniki są urządzeniami odpowiedzialnymi za przetwarzanie prądu i sterowanie silnikami, co jest szczególnie istotne w pojazdach szynowych – takich jak tramwaje, metro czy koleje wąskotorowe i zębate. Produkty wytwarzane w Białymstoku będą trafiać nie tylko na polski rynek, ale również do zakładów Stadlera na całym świecie, co czyni tę inwestycję strategicznie istotną w globalnym łańcuchu dostaw firmy.
„Bardzo się cieszę, że z sukcesem zainaugurowaliśmy działalność kolejnego zakładu Stadlera w Polsce. Rozwijamy zakres naszej lokalnej działalności o produkcję falowników trakcyjnych, które będą dostarczane do wszystkich zakładów produkcyjnych w ramach Grupy Stadler. Jako centrum kompetencyjne będziemy pracować w Białymstoku nad dalszym rozwojem i doskonaleniem naszych produktów. Zakładamy przy tym współpracę z lokalnymi partnerami – dostawcami materiałów i usług, ale także z instytucjami. W ramach tworzenia 250 nowych miejsc pracy, szczególnie ważny będzie dla nas rozwój lokalnych kompetencji, który planujemy realizować we współpracy z Politechniką Białostocką” – powiedziała dyrektor operacyjna w Stadler Converter Wioleta Pyt, cytowana w komunikacie.
Prócz `Siedlec i Środy Wielkopolskiej firma posiada też placówki serwisowe w Polsce, odpowiedzialne za utrzymanie flot pociągów typu FLIRT, z których korzystają polscy przewoźnicy, tacy jak Koleje Mazowieckie, PKP Intercity oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna.
Nowa fabryka Stadlera w Białymstoku, znacząco zwiększa moce produkcyjne firmy. Przedsiębiorstwo inwestuje też w rozwój technologiczny regionu. Nowa fabryka wpisuje się w europejskie trendy zrównoważonego transportu, wspierając rozwój nowoczesnych technologii napędowych i energetycznych.