Szybsza diagnostyka i skuteczniejsze leczenie
O szybkiej diagnostyce molekularnej i odkryciach w dziedzinie technologii cienkowarstwowych na Evertiq Expo Warsaw 2024 opowiedzieli Karol Maryniowski, manager ds. relacji inwestorskich i dr Marcin Zybert, kierownik działu optoelektronicznego firmy SDS Optic.
SDS Optic, z siedzibą w Lublinie, w swoich rozwiązaniach łączy optoelektronikę z immunochemią i biologią molekularną. Firma od ponad dekady rozwija system InProbe – biosensor przeznaczony do diagnostyki nowotworów. Na rozwój swojej technologii SDS Optic pozyskała ponad 100 milionów PLN, w tym 10 milionów EUR od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
“My na co dzień staramy się wdrażać rozwiązania z zakresu medycyny, diagnostyki i detekcji małych cząsteczek w organizmie człowieka, łącząc właśnie te dyscypliny.” - powiedział Karol Maryniowski
SDS Optic, w oparciu o własne moce produkcyjne, tworzy kluczowe elementy optyczne stosowane w biosensorach. Maryniowski zauważył, że linia pilotażowa przekroczyła oczekiwania firmy, osiągając potencjalną wielkość produkcji na poziomie 70 000 biosensorów rocznie. Powstała linia obejmuje kompleksową kontrolę jakości na każdym etapie procesu produkcyjnego i pełen park maszynowy, dzięki czemu firma oferuje wspólne możliwości rozwoju technologicznego swoim partnerom biznesowym.
“Nasze centrum badawcze, znajdujące się w czystych pomieszczeniach o klasie czystości ISO 7, pozwala nam na badanie pełnego spektrum właściwości powłok: od składu poprzez parametry fizyczne, grubość warstw, z dokładnością nawet do pół angstrema. Możemy powłoki badać, możemy powłoki wykonywać i możemy powłoki projektować. Mamy do tego zarówno zespół, który rozwinął się w trakcie prac nad InProbe, jak i mamy do tego sprzęt i możliwości.” – powiedział dr Marcin Zybert.
SDS Optic jest w trakcie przejścia z etapu badań i rozwoju (R&D) do komercjalizacji technologii. Integracja biologii molekularnej z optoelektroniką doprowadziła do postępów w obszarze technologii biosensorów, szczególnie w diagnostyce nowotworów, takich jak wykrywanie specyficznych podtypów raka piersi. Takim podtypem jest HER2-dodatni, który stanowi 15% wszystkich przypadków. Jest on podatny na terapie celowane, jednak kluczowe jest wczesne wykrycie. Obecne metody diagnostyczne nie zawsze są dokładne i opierają się na interpretacji przez człowieka. InProbe ma na celu zapewnienie szybszego i dokładniejszego rozwiązania diagnostycznego, eliminującego błędy ludzkie.
Technologia InProbe ma potencjał do poprawy poziomu monitorowania zdrowia w czasie rzeczywistym oraz wykrywania wirusów (w tym COVID-19). Jej podwójne zastosowanie – zarówno in vivo (wewnątrz ciała), jak i in vitro (z próbek) – kreśli wszechstronność technologii biosensora. Badania przeprowadzone przez AstraZeneca i Daiichi Sankyo wykazały, że grupa pacjentów mogących pozytywnie reagować na terapie celowane nie ogranicza się do pacjentów z HER2-dodatnim. Obecnie na rynku brakuje jednak rozwiązania, które mogłoby wskazać pacjentów kwalifikujących się do tych terapii. InProbe to urządzenie diagnostyczne, które może wykrywać nowotwory w mniej inwazyjny sposób i dostarczać szybszych, bardziej precyzyjnych wyników.
SDS Optic potwierdził potencjał biosensora w wykrywaniu różnych nowotworów, w tym raka piersi i żołądka, co pokazuje zdolność do integracji optoelektroniki z immunochemią i otwiera nowe możliwości diagnostyki i terapii. InProbe charakteryzuje się precyzją wyższą od dostępnych na rynku metod diagnostycznych, często opierających się na barwieniu i interpretacji przeprowadzanej przez patologa. Jest od nich również szybszy i tańszy. Firma zakończyła pierwszy etap badań klinicznych, potwierdzając bezpieczeństwo technologii InProbe oraz wykazując korelację z istniejącymi metodami diagnostycznymi. Obecnie SDS Optic pracuje nad prototypem (który jest w ostatecznej fazie testów).
“Zaczynaliśmy od tej jednej wizji, żeby połączyć świat optoelektroniki z biologią molekularną w służbie ludzkości. Celem okazała się właśnie onkologia i znalezienie rozwiązania, które pozwoli na szybszą diagnostykę, a przez szybszą diagnostykę rozumiem też skuteczniejsze później leczenie. W trakcie rozwoju technologii mieliśmy na tyle dużo szczęścia i na tyle świetnych fachowców w naszej spółce, że pozwoliło nam to rozwinąć się i nabrać kompetencji i możliwości także w zakresie technologii cienkowarstwowych.” - podsumował Karol Maryniowski
Innowacyjne osiągnięcia SDS Optic w technologii biosensorów, zwłaszcza w diagnostyce nowotworowej oraz integracja optoelektroniki i biologii molekularnej stawiają firmę na czołowej pozycji w dziedzinie technologii medycznych. Są również bardzo obiecującą perspektywą dla opieki zdrowotnej i dla nas, jej profitentów.
Cel Evertiqa – wywieranie pozytywnego wpływu na świat poprzez stymulowanie rozwoju technologicznego – jest celem realizowanym również przez SDS Optic, łączącym “optoelektronikę z biologią molekularną w służbie ludzkości”. Między innymi dzięki Evertiq Expo mamy szczęście i przyjemność spotykać ludzi z pasją, którzy w naszym odczuciu, poprzez swój wkład w rozwój technologiczny popychają świat w lepszym kierunku.
Już teraz zapraszamy na kolejne, polskie edycje Evertiq Expo. Zapiszcie te dwie daty: 28 maja 2025 roku – Evertiq Expo w Krakowie oraz 23 października 2025 roku – Evertiq Expo w Warszawie.