Rynek wafli osiągnie wartość 18 mld USD do 2031 r.
Według raportu Insight Partners rynek półprzewodnikowych wafli krzemowych, wyceniany na 12,52 mld USD w 2023 r., ma rosnąć przy CAGR na poziomie 4,7% w latach 2023-2031 i osiągnąć 18,09 mld USD do 2031 roku.
Rosnące inwestycje w 5G znacząco wpływają na poprawę łączności i jednocześnie zwiększają popyt na urządzenia podłączone do sieci. Wdrożenie technologii 5G zwiększa również popyt na półprzewodniki, co skłoniło firmy takie jak Samsung i TSMC do rozpoczęcia produkcji chipów 5G w węźle procesowym 7 nm. Dlatego też pojawienie się sieci 5G napędza wzrost rynku półprzewodnikowych płytek krzemowych, czytamy w raporcie Insight Partners.
Popyt na tablety, smartfony, urządzenia typu wearable i inne urządzenia elektroniki użytkowej, takie jak zestawy słuchawkowe VR i zestawy słuchawkowe, rośnie na całym świecie. Według Groupe Speciale Mobile Association (GSMA), nasycenie rynku smartfonów na całym świecie wyniosło 76% w 2022 r. Łącznie to 6,4 miliarda smartfonów. Do roku 2030 ten wskaźnik ma osiągnąć 92%, co oznacza 9 miliardów urządzeń na całym świecie.
Ponieważ półprzewodniki, takie jak płytki krzemowe, mogą być wykorzystywane do produkcji chipów i mikroukładów w urządzeniach elektronicznych, ich zapotrzebowanie rośnie na całym świecie.
Ponadto wafle krzemowe są wykorzystywane do produkcji układów scalonych, które są jedną z ważnych części różnych urządzeń elektronicznych, co dodatkowo zwiększa ich popyt, czytamy w raporcie.
Firmy produkcyjne coraz częściej decydują się na wdrażanie rozwiązań bezfabrycznych, ponieważ pomaga im to skupić się na innowacjach i projektowaniu bez ponoszenia ogromnych kosztów kapitałowych związanych z rozwojem i utrzymaniem zakładów produkcyjnych. Co więcej, pojawienie się nowych aplikacji półprzewodnikowych wykorzystujących sztuczną inteligencję, IoT i technologie motoryzacyjne skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na wyspecjalizowane chipy, co dodatkowo napędza rynek półprzewodnikowych płytek krzemowych, czytamy w raporcie.