Grant dla Polaka w konkursie Weave-UNISONO
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki prestiżowego konkursu Weave-UNISONO, przyznając finansowanie projektom badawczym o zasięgu międzynarodowym. W gronie laureatów znalazł się dr inż. Michał Krysztof z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, który wspólnie z zespołem naukowców z Czech i Niemiec będzie realizować projekt INFASCOPE.
Konkurs Weave-UNISONO to efekt współpracy instytucji z Science Europe. Ułatwia naukowcom z różnych krajów realizację wspólnych badań. Program wspiera projekty angażujące zespoły z dwóch lub trzech krajów europejskich, a przyznane dotacje pozwalają na realizację badań w różnych dziedzinach nauki.
Niemiecko-czesko-polski zespół otrzymał grant na opracowanie innowacyjnych technik pomiarowych, umożliwiających dokładne badanie emiterów elektronów, zarówno pojedynczych, jak i matrycowych.
“Głównym celem projektu jest zrozumienie, w jaki sposób różne miejsca emisji na powierzchni katody oddziałują ze sobą oraz z gazem resztkowym podczas pracy w próżni. To wymaga szczegółowej wiedzy na temat roli poszczególnych emiterów matrycy w generowaniu prądu emisji i tego, jak ich charakterystyka zmienia się w czasie. Dotychczasowe metody pomiarowe są niewystarczające, dlatego istotne jest opracowanie nowych, umożliwiających wizualizację emisji elektronów z wysoką rozdzielczością przestrzenną z jednoczesną analizą emisji elektronów w czasie” – powiedział dr inż. Michał Krysztof.
Polak dr inż. Michał Krysztof z Katedry Mikrosystemów nad realizacją projektu o nazwie INFASCOPE będzie pracował z doktorem Alexandrem Knápkiem z Instytutu Instrumentów Naukowych w Brnie (Czechy) i profesorem Rupertem Schreinerem z Wschodniobawarskiego Uniwersytetu Technicznego w Regensburgu (Niemcy).
“Ważne będzie również zbadanie mechanizmu rejestracji sygnału na przetworniku CMOS, m.in. czy dochodzi do bezpośredniego przechwycenia elektronów przez pixele przetwornika, czy jednak detekcja zachodzi pośrednio, np. przez rejestrację promieniowania rentgenowskiego generowanego na warstwach pokrywających matrycę światłoczułą” – wyjaśnia naukowiec.
W projekcie badania nad trzema metodami detekcji elektronów będą prowadzone w trzech współpracujących ośrodkach, co umożliwi analizę emiterów w różnych konfiguracjach. Oczekiwanym efektem jest lepsze poznanie procesów zachodzących w emiterach oraz stworzenie nowych metod ich badania.
Zespół z Wschodniobawarskiego Uniwersytetu Technicznego w Regensburgu skupi się na detekcji elektronów z wykorzystaniem matrycy CMOS i opracowaniu wzorcowych emiterów polowych do kalibracji systemów pomiarowych. Z kolei w Instytucie Instrumentów Naukowych w Brnie trwać będą prace nad detektorem scyntylacyjnym do badań elektronów niskoenergetycznych, umożliwiającym jednoczesny pomiar prądu emisji.
“Natomiast na Politechnice Wrocławskiej zbadana zostanie możliwość detekcji elektronów w niskiej próżni, w szczególności w ciśnieniu atmosferycznym, wykorzystując teorię ruchliwości elektronów w gazie. Opracowane metody badawcze mają zapewnić możliwość badania emiterów polowych w różnych warunkach, co umożliwi dokładne poznanie zjawiska emisji polowej” – tłumaczył dr inż. Michał Krysztof.