reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Litwa inwestuje w innowacje poprzez “InoKlaster”

Kwotę ponad 3,6 milionów euro przeznaczono na rozwój ośmiu klastrów innowacji na Litwie. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie projektów mających na celu przyciągnięcie ponad 150 nowych zagranicznych firm i co najmniej 86,6 mln euro funduszy na badania i eksperymentalne działania rozwojowe.

"Klastry łączące krajowe przedsiębiorstwa, instytucje naukowe i badawcze są prawdopodobnie najbardziej obiecującym środowiskiem dla innowacji. Stanowią one podatny grunt do bardziej efektywnej współpracy, dzielenia się wiedzą i technologią, lepszego wykorzystania swoich mocnych stron i znalezienia większych możliwości na rynkach zagranicznych. Dlatego ważne jest promowanie tworzenia i ich rozwoju na Litwie w celu stworzenia gospodarki skoncentrowanej na sektorach o wysokiej wartości dodanej. Dofinansowanie przyczyni się do osiągnięcia tego celu” - powiedziała Aušrinė Armonaitė, Minister Gospodarki i Innowacji.

Łączna wartość zwycięskich projektów InoKlaster wynosi ponad 7,1 mln euro. Z 3,6 mln euro dofinansowania, ponad 2,2 mln euro zostanie przeznaczone na działalność klastrów na Litwie Środkowej i Zachodniej. Ponad 1,3 mln euro zaplanowano na działania promocyjne dla klastrów w obszarze stolicy.

"Dofinansowanie pomoże wzmocnić współpracę i wymianę informacji między klastrami, zapewnić skuteczniejszy marketing oraz zaangażować nowe firmy i organizacje. W ramach 7 projektów zorganizowane zostaną również programy szkoleniowe, seminaria i konferencje, które pomogą rozwinąć współpracę międzynarodową i zapewnią nowe możliwości nawiązywania kontaktów. Klastry innowacji na Litwie mają ogromny potencjał. Ważne jest, aby wykorzystać ten potencjał, czyniąc ekosystem innowacji bardziej integracyjnym i konkurencyjnym” - powiedziała Inga Lukošiūnaitė, dyrektor Działu Nauki i Innowacji Agencji Innowacji.

Klaster Blockchain, Cyber Security and Compliance Solutions (BCCS), który opracowuje i wdraża niestandardowe rozwiązania dla branży fintech i web 3 oraz innych obszarów, klaster Toolas, który koncentruje się na prototypowaniu i opracowywaniu nowych systemów i rozwiązań do mikroobróbki laserowej, oraz Bałtycki Klaster Technologiczny, który promuje wzrost gospodarczy i innowacje w regionie Litwy Zachodniej poprzez aktywną współpracę z lokalnymi firmami i instytucjami badawczymi, złożyły pozytywnie ocenione plany realizacji swoich projektów i kwalifikują się do finansowania.

Zaproponowano również finansowanie dla Litewskiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Części Samochodowych (LAUGEA), które zrzesza litewskie firmy i naukowców zaangażowanych w przemysł motoryzacyjny; klastra Food Technologies Digitalisation LT (FTD LT), który koncentruje się na projektowaniu i inżynierii, oraz Narodowego Klastra Spożywczego, który łączy firmy w sieć o wysokiej wartości dodanej. Pozytywną ocenę otrzymał również Baltic Film & Creative Tech Cluster, wiodący klaster branży kreatywnej.

Działanie InoKlaster jest realizowane w ramach Programu Inwestycyjnego Funduszy Unii Europejskiej na lata 2021-2027.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB November 20 2024 12:51 V23.2.3-2