Jak chronić komponenty elektroniczne?
Tajniki ochrony komponentów elektronicznych - ten temat podczas Evertiq Expo w Warszawie zgłębił Marcin Mierzejewski - Thermal Specialist reprezentujący firmę Kerafol producenta materiałów termo przewodzących.
“Jesteśmy tutaj, by zaprezentować m.in. zakres materiałów termo przewodzących. Mamy tę przyjemność poopowiadać troszkę na temat jednego z naszych nowszych rozwiązań - mianowicie granulatów termo przewodzących. Chcielibyśmy podejść do tego zagadnienia z punktu widzenia ochrony komponentów elektronicznych. Czyli w jaki sposób te komponenty elektroniczne możemy chronić, możemy zabezpieczać termicznie wykorzystując do tego stosunkowo nową i innowacyjną technologię?” — rozpoczął Marcin Mierzejewski.
Pokrywanie komponentów elektronicznych powłokami ochronnymi może rodzić problem z zapewnieniem prawidłowej gospodarki cieplnej, np. w wypadku komponentu generującego wysoką temperaturę i powłoki wykonanej z termoizolacyjnego materiału. Prezentacja eksperta przybliżyła sposoby radzenia sobie z kwestią ochrony komponentów przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu odprowadzania ciepła za pomocą dedykowanych temu procesowi termo przewodzących granulatów.
“Dlaczego generalnie dążymy do tego, żeby naszą elektronikę chronić? Jest ona stosunkowo wrażliwa jeżeli chodzi o czynniki środowiskowego takie jak kurz, wilgotność, takie jak woda. Generalnie elektronika tego nie lubi. I w jaki sposób dążymy, żeby te nasze płytki zabezpieczyć przed tymi warunkami zewnętrznymi. Niwelujemy tak naprawdę ryzyko przebicia elektrycznego. I ochrona mechaniczna. Płytki PCB są mało odporne na wibracje, wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne” - kontynuował Mierzejewski.
Ochrona komponentów elektronicznych przy użyciu granulatów termoprzewodzących odbywa się poprzez dwie główne funkcje:
- Efektywne odprowadzanie ciepła: Granulaty termoprzewodzące zwiększają zdolność rozpraszania ciepła w obudowie urządzenia. Dzięki temu, że są aplikowane w formie cienkiej warstwy między elementem elektronicznym a obudową lub radiatorem, tworzą skuteczny most termiczny, który pozwala na efektywne odprowadzenie ciepła do otoczenia.
- Zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi: Niektóre granulaty tworzą dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza komponenty przed wilgocią, pyłem i innymi czynnikami zewnętrznymi. To istotne szczególnie w środowiskach o dużym zapyleniu lub wilgotności, gdzie elektronika jest narażona na przyspieszone starzenie.
Wybór granulatów termoprzewodzących ma szereg zalet:
- Wydajność termiczna: Materiały te mają wysoką przewodność cieplną, co pozwala na szybkie i efektywne rozpraszanie ciepła.
- Długotrwałość: Granulaty są odporne na utlenianie i degradację, co sprawia, że mogą pełnić swoją funkcję przez wiele lat.
- Elastyczność zastosowania: Mogą być stosowane w różnych środowiskach, także tych o wysokich temperaturach i agresywnych chemikaliach.
- Łatwość aplikacji: Granulaty są stosunkowo łatwe w aplikacji, co pozwala na szybką integrację w procesie produkcyjnym.
Granulaty termo przewodzące stanowią nowoczesne i skuteczne rozwiązanie do ochrony komponentów elektronicznych. Dzięki swoim właściwościom przewodzenia ciepła mogą wydłużać żywotność elektroniki, chronić ją przed przegrzaniem oraz negatywnymi wpływami zewnętrznymi. W miarę wzrostu złożoności i mocy urządzeń elektronicznych stosowanie materiałów termo przewodzących staje się niezbędne do zapewnienia stabilności i wydajności systemów elektronicznych.
Ekspert reprezentował firmę Dacpol, która w ofercie posiada szeroką gamę produktów termoprzewodzących marki Kerafol do zastosowań specjalistycznych. Sa to m.in. folie termoprzewodzące, kleje i pasty termoprzewodzące. Materiały znajdują swoje zastosowanie w aplikacjach elektronicznych, samochodach elektrycznych i hybrydowych, zasilaczach, sprzęcie AGD, telekomunikacji i podzespołach wysokiej mocy.
Kerafol - Keramische Folien GmbH & Co. KG to niemiecka firma, specjalizująca się w ceramice technicznej, foliach ceramicznych oraz rozwiązaniach z zakresu przewodnictwa cieplnego. Z zakładem produkcyjnym w Bawarii, Kerafol produkuje szeroką gamę materiałów, takich jak ceramiczne filtry, substraty, folie oraz materiały przewodzące ciepło. Produkty firmy znajdują zastosowanie w mikroelektronice, zarządzaniu ciepłem, filtracji, technologii czujników, zasilaniu, telekomunikacji, motoryzacji oraz w sprzęcie AGD.
Dacpol, założony w 1992 roku, specjalizuje się w dostawach podzespołów dla energetyki, elektroniki, elektrotechniki, automatyki oraz energoelektroniki. Firma oferuje nie tylko sprzedaż, ale także doradztwo, produkcję i serwis. Reprezentuje ponad 300 czołowych producentów komponentów, takich jak elementy pomiarowe, zasilające, wentylatory, czy kable. Dacpol zajmuje się również projektowaniem i produkcją bloków mocy oraz urządzeń pomiarowych.
Już teraz zapraszamy na kolejne, polskie edycje Evertiq Expo. Zapiszcie te dwie daty: 28 maja 2025 roku – Evertiq Expo w Krakowie oraz 23 października 2025 roku – Evertiq Expo w Warszawie.