Jak automatyzować coś, czego zazwyczaj nie automatyzujemy?
Podczas targów Evertiq Expo Warsaw 2024 odbyła się cała seria prelekcji. Pierwszym mówcą był Project Manager firmy Fitech, Rafał Maślanka. Ekspert poprowadził panel pod tytułem: “Konfigurowalne moduły produkcyjne dla zmiennych i krótkich serii produkcyjnych”. Jak sam powiedział, w skrócie chodzi o to: “Jak automatyzować coś, czego zazwyczaj nie automatyzujemy”?
Fitech to prywatne przedsiębiorstwo z ponad 28-letnim doświadczeniem, działająca na terenie całej Europy. Firma specjalizuje się w produkcji maszyn, systemów zrobotyzowanych, linii produkcyjnych. Jej Project Manager FITECH Rafał Maślanka wprowadził słuchaczy w złożony proces automatyzacji przedsiębiorstwa. Zaczął od przedstawienia swojego pracodawcy.
“Mamy ten komfort, że jesteśmy spółką córką Fideltronik - producenta elektroniki z południa. Pół naszego biznesu to dostarczanie zrobotyzowanych systemów na zewnątrz, pół to zaspokajanie potrzeb naszej spółki Fideltronik, gdzie możemy dostarczać i opracować różne systemy produkcyjne. To jest naprawdę fajną sprawą, ponieważ daje nam pole do rozwiązywania problemów w tę stronę, w których problemy w organizacjach rzeczywiście występują” - powiedział na wstępie Rafał Maślanka.
Podczas swojej prelekcji na targach Evertiq Expo w Warszawie, Project Manager FITECH skupił się na przybliżeniu słuchaczom zagadnienia dotyczącego konfigurowania modułów produkcyjnych dla zmiennych i krótkich serii produkcyjnych. Specjalista zaprezentował opracowane rozwiązania mechaniczne/elektryczne/softwarowe umożliwiające budowanie zrobotyzowanych stanowisk. Systemy FITECH pozwalają na ich szybką zmianę lub rekonfigurację w zależności od obciążenia produkcyjnego.
“Mamy swój własny zespół R&D. Który opracowuje różne rozwiązania. I te rozwiązania będę chciał państwu przedstawić. Pokażę, jak rozwiązujemy niektóre problemy. W skrócie chodzi jak automatyzować to czego zazwyczaj nie automatyzujemy” - powiedział na wstępie Rafał Maślanka.
Ekspert zaznaczył, że przy okazji krótkich produkcjach i dużej ilości zmiennych automatyzacja to coś, co zazwyczaj wszyscy omijają szerokim łukiem. Jednak jego zespół pokusił o kilka rozwiązań, biorąc pod lupę właśnie takie przypadki. Ale najpierw zadał pytanie: “Po co automatyzować?”
“Powodów do automatyzacji każdy znajdzie sporo. Dla mnie najczęściej powtarzające się powody w różnych fabrykach to jakość, powtarzalność, problemy kadrowe czy redukcja kosztów” - wymienił Maślanka.
Ekspert skupił się na moment na tym ostatnim aspekcie: kosztach. W zależności od tego czy jest to pierwsza inwestycja w automatyzację, koszty będą dużo większe niż w miejscu, gdzie personel jest już doświadczony, wyrobione są już pewne automatyzmy i procesów automatyzacji jest więcej.
“Jeżeli chcemy automatyzować, to rozmawiamy o kosztach. Koszty zależą od tego, dla kogo, co i z jakich komponentów produkujemy. Ma na nie wpływ też złożoność procesów. Potem jakość dostarczanych komponentów. I stopień kontroli procesu” - wymieniał Maślanka.
A to nie koniec wydatków. Przedsiębiorstwo, którego zakład przechodzi na automatyzację, powinno zainwestować też w dział jakości. Każdy z producentów podzespołów może i najprawdopodobniej będzie dostarczał produkty o różnej jakości i w różnych opakowaniach. Rozpakowanie, sprawdzenie i “podanie komponentów” do maszyny też pochłania czas. Ekspert zaznaczył, że trzeba to mieć na uwadze.
“Musimy uzbroić się w odpowiedni wyszkolone zasoby ludzkie. Czyli ludzi, którzy tą automatyzacją potrafią się zajmować. Zautomatyzowaliśmy coś, pozbyliśmy się kilku pracowników, zastępujemy to automatyzacją. Ale teraz musimy przyjąć kilku inżynierów, którzy tę automatyzację obsługiwać. Ktoś do utrzymania ruchu, jakimś technik, automatyk, robotyk czasem. O tym musimy pamiętać.
Rafal Maślanka zwrócił też uwagę na magazynowanie części zamiennych. Przy ewentualnej awarii ich dostarczenie może trwać nawet kilkanaście tygodni. Zazwyczaj zakład nie może pozwolić sobie na taki przestój. W związku z tym podstawowe komponenty zamienne trzeba zakupić od razu i magazynować je w pobliżu maszyn.
“Automatyzacja lubi jakość, ciągłość i powtarzalność. I tutaj zawsze jest to balans, pomiędzy tymi trzeba wartościami. Balans to jest dobre słowo” - kontynuował Maślanka.
W dalszej części wystąpienia Project Manager FITECH przybliżył zagadnienie konfigurowalnych modułów produkcyjnych dla zmiennych i krótkich serii produkcyjnych. Zaprezentował opracowane przez FITECH mechaniczne, elektryczne i softwarowe rozwiązań służących budowie rekonfigurowalnych, zrobotyzowanych stanowisk, które nadają zasadności automatyzacji skomplikowanych i krótkoseryjnych procesów.
Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Evertiq Expo Kraków! Wydarzenie odbędzie się 28 maja 2025 roku. Zapiszcie datę w kalendarzu!