Rewolucja na polskim niebie
Trzy wiodące spółki technologiczne – SatRev, REAKTO i REAKTO Drone Services – podpisały list intencyjny, który jest zapowiedzią utworzenie nowego holdingu. Dzięki wsparciu JRH ASI oraz AMM Global inicjatywa ta łączy kompetencje satelitarne i bezzałogowe, aby zaoferować nowoczesne rozwiązania klientom z sektora rządowego i przemysłowego na całym świecie.
SatRev to firma znana na arenie międzynarodowej jako polski lider w zakresie technologii satelitarnych. Specjalizuje się w projektowaniu i operowaniu satelitami, naziemnymi centrami kontroli oraz systemami analizy danych. SatRev współpracuje z globalnymi graczami, takimi jak SpaceX, oraz wspiera różnorodne rządy – od Omanu i Gujany, po Australię i Indonezję.
REAKTO, polski producent dronów o unikalnych możliwościach, to nie tylko lider w produkcji bezzałogowych systemów ochrony i monitoringu, ale także jedyny operator na europejskim rynku, który uzyskał zgodę regulatora na tak zaawansowane usługi. REAKTO wykorzystuje swoje technologie w analityce sektora energii odnawialnej, ochronie środowiska, oraz BHP.
REAKTO Drone Services to trzecia spółka wchodząca do holdingu. Specjalizuje się w rozwiązaniach dla sektora obronnego, odpowiadając na potrzeby w zakresie neutralizacji zagrożeń powietrznych. Wiodącym produktem firmy jest system K-Crusher – innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia autonomiczne unieszkodliwianie wrogich dronów.
Planowana współpraca SatRev, REAKTO i REAKTO Drone Services stanowi przełom dla polskiego deep-techu. Integracja satelitarnych systemów obserwacyjnych z technologiami bezzałogowymi otwiera nowe możliwości monitorowania zasobów i reagowania na zagrożenia.
“To partnerstwo to przełomowy krok w kierunku kompleksowego monitoringu, który łączy technologie kosmiczne i dronowe w jedną, zintegrowaną usługę. Nasze satelity dostarczają danych obserwacyjnych o globalnym zasięgu, a połączone z dynamicznie działającymi systemami bezzałogowymi, umożliwią monitorowanie i analizę w czasie rzeczywistym – od skali krajowej po lokalną. Dzięki temu będziemy mogli oferować rozwiązania nie tylko do monitorowania zasobów, ale także do reagowania na zagrożenia i analiz strategicznych w zupełnie nowy sposób” – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev.
Nowy holding ma korzystać z zaawansowanych systemów obserwacyjnych SatRev oraz z dynamicznych możliwości dronów REAKTO, by oferować monitoring w czasie rzeczywistym, co pozwoli na reagowanie na zagrożenia w sposób precyzyjny i efektywny.
“Połączenie sił SatRev i REAKTO to prawdziwa rewolucja, która otworzy szereg nowych i bardzo atrakcyjnych perspektyw. Staramy się stworzyć jedyny w swoim rodzaju podmiot w Europie, łącząc kosmos, powietrze i ziemię w unikalnym partnerstwie. Otworzymy spółki wchodzące w skład holdingu na globalne rynki oraz zaoferujemy rozwiązania, które zmienią przemysł i instytucje publiczne na całym świecie” – ocenił January Ciszewski, prezes zarządu JRH.
Polska scena technologiczna, dzięki inicjatywie nowego holdingu, zyska na znaczeniu i wpłynie na kształt branży satelitarnej oraz dronowej na całym świecie. Integracja zaawansowanych technologii kosmicznych i systemów bezzałogowych zapewni jedyny w swoim rodzaju ekosystem do monitorowania i analizy danych, który znajdzie zastosowanie w kluczowych sektorach gospodarki i administracji publicznej.
Nowy holding ma ambicję stać się podmiotem wartym ponad miliard złotych. Stworzenie takiej struktury może nie tylko umocnić pozycję Polski jako innowatora, ale także wyznaczać globalne kierunki rozwoju w sektorze technologii kosmicznych i bezzałogowych.