reklama
reklama
© Intel Corporation
Przemysł elektroniczny |

Europejski sąd najwyższy staje po stronie Intela

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek na korzyść Intela, kończąc prawie 20-letnią walkę antymonopolową między amerykańskim producentem chipów a organami regulacyjnymi UE, które oskarżyły Intela o angażowanie się w praktyki antykonkurencyjne w celu osłabienia swojego rywala, Advanced Micro Devices (AMD).

Decyzja potwierdza wcześniejsze orzeczenie sądu niższej instancji na korzyść Intela. Tym samym kończy się niemal 20-letnia sądowa batalia pomiędzy Unią Europejską a jednym z największych producentów układów scalonych z USA.

„Trybunał Sprawiedliwości oddalił odwołanie Komisji, podtrzymując tym samym wyrok sądu” - stwierdził w swoim oświadczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE.

Komisja Europejska pierwotnie ukarała Intela grzywną za udzielanie rabatów głównym producentom komputerów, w tym Dell, Hewlett-Packard i Lenovo, za pozyskiwanie większości ich chipów od Intela. Regulatorzy twierdzili, że rabaty te miały na celu zdławienie konkurencji ze strony AMD, donosi Reuters.

Zazwyczaj organy regulacyjne ostrożnie podchodzą do rabatów oferowanych przez dominujące firmy, postrzegając je jako potencjalnie szkodliwe dla konkurencji. Jednak firmy argumentują, że takie rabaty powinny być karane tylko wtedy, gdy istnieją wyraźne dowody na antykonkurencyjne skutki.

Początkowo Komisja Europejska nałożyła na Intela grzywnę w wysokości 1,06 mld EUR (1,14 mld USD), ale została ona uchylona przez sąd niższej instancji. Działania Intela nabrały tempa na początku tego roku, gdy doradca prawny zwrócił uwagę, że organy regulacyjne nie przeprowadziły dokładnej analizy ekonomicznej sprawy, czytamy dalej w raporcie.


 


Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB January 07 2025 14:32 V23.4.5-1