AROBS wybrane przez ESA do projektu CRIMSON
AROBS Polska oraz AROBS Engineering, będące częścią AROBS, największej firmy technologicznej notowanej na giełdzie w Bukareszcie, zostały wybrane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do udziału w projekcie CRIMSON.
Zatwierdzony we wrześniu 2024 roku projekt CRIMSON, jest częścią inicjatywy COSMIC w ramach Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego Agencji ESA, mającej na celu wspieranie czystej przestrzeni kosmicznej.
Celem projektu „Close Proximity Operations Control Unit Development and Qualification” (CRIMSON) jest opracowanie jednostki sterującej zdolnej do współpracy z różnymi czujnikami i systemami obrazowania. Jednostka ta będzie odpowiadać za przetwarzanie obrazów, nawigację względną oraz kontrolę robotycznych systemów, kluczowych dla misji usuwania śmieci kosmicznych (ADR) i serwisowania satelitów (IOS) na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jednostka ma być modułowa, elastyczna i przystosowana do wielu przyszłych misji, bez potrzeby ponownej inżynierii.
W ramach projektu AROBS Polska i AROBS Engineering planują współpracę z europejskimi integratorami statków kosmicznych, aby zebrać cenne informacje zwrotne dotyczące wstępnej architektury urządzenia. Grupa AROBS, dzięki ponad 12-letniemu doświadczeniu w tworzeniu aplikacji i oprogramowania dla systemów kosmicznych, wnosi do projektu wiedzę z zakresu przetwarzania obrazów oraz nawigacji opartej na danych obrazowych.
Jednostka sterująca CRIMSON ma wprowadzić wysoki poziom autonomii i inteligencji na pokładzie, co jest kluczowe dla operacji bliskiego zasięgu. Do tej pory te funkcje były realizowane przez dedykowane, kosztowne jednostki sterujące, tworzone dla każdej misji oddzielnie. CRIMSON jako generyczna jednostka kontrolna pozwoli na znaczne obniżenie kosztów przyszłych misji kosmicznych.
„Jestem dumny, że nasze polskie i rumuńskie zespoły inżynierii lotniczej i kosmicznej otrzymały możliwość uczestniczenia w projekcie CRIMSON, finansowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Projekt ten doskonale wpisuje się w naszą wizję w AROBS Group - pionierskie postępy, które przyczyniają się do czystszego i bezpieczniejszego środowiska kosmicznego. Z niecierpliwością czekam na innowacje i sukcesy naszych zespołów w tym przedsięwzięciu” - powiedział Voicu Oprean, CEO AROBS Group.
AROBS Polska rozwija technologie dla sektora kosmicznego, zajmując się m.in. komunikacją kwantową, optyczną oraz technologiami sterowania mechanizmami satelitarnymi. Firma była zaangażowana w liczne projekty związane z europejskim sektorem lotniczym i kosmicznym, w tym z nowym rynkiem kosmicznym. AROBS Engineering natomiast świadczy usługi rozwoju oprogramowania wbudowanego, współpracując z klientami w Europie i Ameryce Północnej, dostarczając rozwiązania dla branż takich jak lotnictwo, medycyna czy IoT.
„Projekt ten jest konsekwencją naszej długoterminowej strategii rozwoju wysoce niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań. W ramach wizji strategii bierzemy udział w projektach, które wspierają zrównoważony rozwój biznesu kosmicznego, a czysta przestrzeń kosmiczna jest jednym z tych elementów. Projekt CRIMSON pozwoli nam wspierać misje mające na celu aktywne usuwanie kosmicznych śmieci i serwisowanie satelitów na orbicie. Dzięki doskonałej współpracy w ramach Grupy AROBS możemy budować samodzielne produkty i zapewniać interoperacyjność różnych technologii” - powiedział Michał Szwajewski, CEO AROBS Polska.
Dzięki szerokiej współpracy i doświadczeniu w projektach dla ESA AROBS przyczynia się do rozwoju technologii kosmicznych, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości eksploracji i zarządzania przestrzenią kosmiczną.
„Projekt stanowi znaczący krok naprzód w naszych możliwościach w sektorze lotniczym i kosmicznym, ponieważ jest to nasze pierwsze rozwiązanie HW&SW dla wieloczujnikowych i opartych na obrazie możliwości autonomicznej nawigacji dla nowych rodzin satelitów. Skupiamy się na stworzeniu produktu, który spełnia zmieniające się potrzeby przemysłu kosmicznego, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność i niezawodność. W miarę postępów, nasze doświadczenie w tworzeniu oprogramowania wbudowanego i technologii lotniczej doprowadzi nas do sukcesu w tym przełomowym projekcie” - zakończył Cosmin Stanciu, Business Group Manager, AROBS Engineering.