Rosja inwestuje 2,54 mld USD w rozwój produkcji chipów
Rosja postanowiła zainwestować 2,54 miliarda dolarów (ponad 240 miliardów rubli) do 2030 roku w rozwój swojego przemysłu narzędzi do produkcji chipów, aby zmniejszyć zależność od zagranicznych dostawców technologii - podaje Cnews.
Inicjatywa obejmuje uruchomienie 110 projektów badawczo-rozwojowych mających na celu zmniejszenie zależności od importowanych narzędzi do produkcji płytek i produkcję układów scalonych w oparciu o proces technologiczny klasy 28 nm.
Według doniesień Rosja przeznaczyła ponad 240 miliardów rubli (około 2,5 miliarda dolarów) na wsparcie ambitnego programu wymiany zagranicznego sprzętu do produkcji układów scalonych do 2030 roku.
Jak podaje raport CNews, inicjatywa obejmuje uruchomienie 110 projektów badawczo-rozwojowych mających na celu zmniejszenie zależności od importowanych narzędzi do produkcji płytek i produkcję układów scalonych w oparciu o proces technologiczny klasy 28 nm.
Rosyjscy producenci chipów, tacy jak Angstrem i Mikron, mogą produkować chipy na węzłach, takich jak 65 nm i 90 nm. Ale z 400 narzędzi używanych w Rosji do produkcji chipów, tylko 12% można wyprodukować lokalnie.
Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę znacząco utrudniły rozwój technologii półprzewodnikowych w kraju. Wzrost kosztów kluczowego sprzętu, które zwiększyły się o 40-50%, zmusił Rosję do podejmowania nielegalnych działań, takich jak przemyt narzędzi. Wobec tego kraj stawia sobie za cel rozwój rodzimych odpowiedników dla zagranicznych technologii, co ma pozwolić na uniezależnienie się od niestabilnych kanałów dostaw.
Aby utrzymać koszty pod kontrolą i zmniejszyć zależność od zagranicznych narzędzi, Ministerstwo Przemysłu i Handlu Rosji oraz kontrolowana przez rząd firma MIET rozpoczęły program mający na celu opracowanie krajowych alternatyw dla około 70% sprzętu i surowców wykorzystywanych w produkcji mikroelektroniki, czytamy w raporcie.
Szczegóły są jednak nadal niejasne.
Jednak z tego, co wiemy, do końca 2026 r. celem Rosji jest opracowanie sprzętu litograficznego do procesów 350 nm i 130 nm oraz sprzętu litograficznego wiązką elektronów do węzłów produkcyjnych 150 nm, a także produkcja sztabek krzemu, które następnie można będzie ciąć na płytki — czytamy w raporcie.
Aby zrozumieć skalę tej inwestycji, warto zauważyć, że kwota 2,54 miliarda dolarów przeznaczona na rozwój technologii półprzewodnikowych stanowi jedynie ułamek w porównaniu do wydatków, które Rosja planuje na obronę w związku z wojną w Ukrainie. W samym 2025 roku kraj ma wydać na cele wojskowe 57 razy więcej niż na rozwój przemysłu chipów.