Wietnam planuje utworzenie ponad 20 fabryk półprzewodników
Rząd Wietnamu wyznaczył ambitne cele krótko- i długoterminowe dla przemysłu półprzewodników. Chodzi m.in. o utworzenie trzech zakładów produkcji półprzewodników oraz 20 zakładów pakowania i testowania do 2050 roku. Według planów tamtejszego rządu do roku 2030 lokalny przemysł półprzewodników osiągnie przychody około 25 mld USD.
Wietnam nakreślił konkretny plan rozwoju przemysłu półprzewodników w tym kraju. To pięć kolejnych zadań, w tym rozwój specjalistycznych chipów, promowanie rozwoju przemysłu elektronicznego, rozwój zasobów ludzkich, przyciąganie talentów w dziedzinie półprzewodników oraz przyciąganie inwestycji w sektorze półprzewodników - podaje raport TrendForce, który cytuje niedawny artykuł opublikowany na stronie internetowej Vietnam Government News.
W fazie pierwszej (2024-2030) wietnamski rząd chce ukończyć budowę podstawowych zdolności w całym łańcuchu wartości półprzewodników, w tym badań, projektowania, produkcji, pakowania i testowania, a także przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Celem jest utworzenie co najmniej 100 firm projektowych, jednego zakładu produkującego chipy półprzewodnikowe oraz 10 zakładów pakowania i testowania.
W fazie drugiej (2030-2040) w Wietnamie ma powstać co najmniej 200 firm projektowych, 2 zakłady produkujące chipy półprzewodnikowe oraz 15 zakładów pakowania i testowania.
W Fazie trzeciej planowane jest utworzenie co najmniej 300 firm projektowych, trzech zakładów produkujących chipy półprzewodnikowe oraz 20 zakładów pakowania i testowania - zgodnie z deklaracją wizji podpisaną przez premiera Pham Minh Chính .
W ostatnich latach Wietnam przyciągnął inwestycje takich gigantów półprzewodników jak Samsung, Intel, ASE, Texas Instruments, NXP, ON Semiconductor, Qualcomm, Renesas Electronics i Infineon.
W październiku tajwańska firma MICROIP i wietnamski Uniwersytet Języków Obcych i Technologii Informacyjnych w Ho Chi Minh podpisały protokół ustaleń w celu rozpoczęcia szeroko zakrojonej współpracy w zakresie projektowania układów scalonych i sztucznej inteligencji. Z kolei zaledwie kilka dni temu firma CT Semiconductor (członek CT Group) zainaugurowała działalność centrum szkoleniowego ATP Semiconductor Chip Technician Training Center w Hanoi.