ABB Robotics i start-up Molg walczą z e-odpadami
ABB Robotics współpracuje z amerykańskim start-upem Molg w celu stworzenia zrobotyzowanych mikrofabryk do odzyskiwania i recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego operatorów centrów danych, powszechnie znanego jako e-odpady.
ABB Robotics współpracuje z amerykańskim start-upem Molg w celu stworzenia zrobotyzowanych mikrofabryk do odzyskiwania i recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego operatorów centrów danych, powszechnie znanego jako e-odpady. Przy prognozowanym globalnym wzroście ilości e-odpadów do 75 milionów ton do 2030 roku, mikrofabryki będą odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ilości odpadów elektronicznych, pomagając sektorowi centrów danych działać bardziej wydajnie i w sposób zrównoważony.
„Dzięki tej współpracy nadal realizujemy naszą wizję pomagania organizacjom w bardziej wydajnym i zrównoważonym działaniu. Wraz z Molg tworzymy nowe zastosowania dla robotyki przemysłowej w rozwijającym się segmencie, którego podstawą jest obieg zamknięty i zrównoważony rozwój. Nasze rozwiązanie umożliwia modernizację i zautomatyzowany demontaż sprzętu centrum danych, pomagając w tworzeniu większego obiegu zamkniętego w sektorze centrów danych poprzez odpowiedzialną utylizację, recykling i ponowne wykorzystanie komponentów” - powiedział Craig McDonnell, dyrektor zarządzający Business Line Industries, ABB Robotics.
Postępy w informatyce, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i chmura, wymuszają na centrach danych konieczność częstszej modernizacji i rozbudowy swoich obiektów. Obecnie centra danych są głównym źródłem 2,6 miliona ton e-odpadów generowanych każdego roku na całym świecie.
Jako alternatywa dla ręcznego demontażu lub wysyłania sprzętu na wysypisko lub do spalarni, mikrofabryka rozwiązuje wiele wyzwań związanych z utylizacją odpadów elektronicznych. W obliczu rosnącej liczby przepisów dotyczących odpowiedzialnego obchodzenia się z wycofanym z eksploatacji sprzętem zautomatyzowany demontaż zmniejsza ryzyko związane z obchodzeniem się z toksycznymi pierwiastkami, które mogą szkodzić środowisku i zdrowiu ludzkiemu, a także zwalnia pracowników z wykonywania żmudnych i potencjalnie niebezpiecznych zadań.
Ponieważ wiele komponentów zawiera również pierwiastki metali rzadkich (REE), zdolność do maksymalizacji ich odzysku poprzez automatyzację zapewnia również ekonomiczną możliwość ich ponownego wykorzystania w produkcji nowego sprzętu elektronicznego.
„Jesteśmy podekscytowani wsparciem ABB, światowego lidera w dziedzinie robotyki i automatyki, ponieważ nadal przesuwamy granice tego, co jest możliwe w zakresie obiegu zamkniętego i automatyzacji. Dzięki inwestycji ABB możemy przyspieszyć nasze prace nad stworzeniem bardziej zrównoważonych, cyrkularnych procesów produkcyjnych dla elektroniki, które zapewniają utrzymanie cennych materiałów w obiegu i zwiększają odporność łańcucha dostaw” - powiedział Rob Lawson-Shanks, dyrektor generalny i współzałożyciel Molg.