reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Wrocławska
Nauka i technologie |

Polscy naukowcy z PWr opracowali bioniczną protezę ręki

Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej kończy opracowywać nowoczesną bioniczną protezę ręki, która ma na celu poprawę jakości życia osób po amputacji na poziomie przedramienia. Projekt noszący nazwę BEEPP stawia na personalizację i zaawansowane technologie.


Proteza BEEPP (Bionic, Ergonomic, Economic, Polish Prosthesis) to skomplikowana konstrukcja, integrująca różne systemy: medyczny, rehabilitacyjny, informatyczny, mechaniczny, elektroniczny i robotyczny. Dzięki wykorzystaniu biosygnałów, rejestrowanych bezpośrednio z kikuta amputowanej kończyny, urządzenie pozwala na precyzyjne sterowanie ruchem. Co istotne, kontrola protezy odbywa się w sposób bardziej naturalny niż w przypadku wielu obecnych na rynku rozwiązań.

Proteza ręki BEEPP waży zaledwie 500 gramów, a siła jej uchwytu wynosi do 100 niutonów. Jej konstrukcja obejmuje dziewięć aktywnych stopni swobody, czyli niezależnych przegubów i stawów, co zapewnia szeroki zakres ruchów manipulacyjnych. Innowacyjne sterowanie za pomocą biosygnałów zwiększa kontrolę nad protezą i sprawia, że użytkownik może wykonywać skomplikowane czynności chwytne z większą łatwością.

“Największym wyzwaniem w przygotowaniu protezy było właściwe opracowanie trzech kluczowych podsystemów, których odpowiednie działanie rzutuje na komfort użytkownika. Chodzi o interfejs (zarówno mechaniczny, jak i elektroniczny) protezy z pacjentem, algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające intencje pacjenta co do ruchu protezy oraz mechatroniczną strukturę samej dłoni. Wszystkie mają kluczowe znaczenie dla niezawodności, funkcjonalności oraz wygody codziennego stosowania protezy” – powiedział dr inż. Andrzej Wołczowski.

Wielką zaletą protezy BEEPP jest możliwość jej personalizacji, co czyni ją odpowiednią zarówno dla osób z jednostronną, jak i dwustronną amputacją. Personalizacja obejmuje nie tylko dopasowanie do rodzaju amputacji (prawa lub lewa ręka), ale także do kształtu kikuta oraz budowy ciała pacjenta. Urządzenie jest dostępne w kilku rozmiarach, zarówno jeśli chodzi o ortezę łokcia, jak i dłoń.

Prace nad protezą są już na bardzo zaawansowanym etapie, a kolejnym krokiem są testy z udziałem pacjentów. Planowane są one na koniec bieżącego roku. Projektanci podkreślają, że proteza nie tylko przywraca zdolności manualne, ale także odgrywa istotną rolę w procesie rehabilitacji neurologicznej, co czyni ją wyjątkowym rozwiązaniem na rynku.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB November 20 2024 12:51 V23.2.3-2
reklama
reklama