reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Technosystem
Przemysł elektroniczny |

Technosystem stawia na rozwój

Założony w 2010 roku Technosystem jest polską firmą, która nieustannie się rozwija, rozbudowuje swój park maszynowy i zyskuje coraz to nowych zagranicznych klientów, również z bardzo wymagającymi zamówieniami. Evertiq postanowił porozmawiać z Januszem Wasylewem, Dyrektorem ds. rozwoju biznesu, by dowiedzieć się czegoś więcej o dziale R&D firmy oraz o jej planach na przyszłość.

Ewelina Bednarz, Evertiq: Proszę opowiedzieć o początkach Technosystemu.

Janusz Wasylew, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, Technosystem: Technosystem rozpoczął działalność w 2010 roku i aż trudno uwierzyć, że od tamtej pory minęło już półtorej dekady. Jeśli jednak spojrzymy na obecną pozycję naszej firmy na rynku, zaplecze osobowe oraz technologiczne, to dostrzeżemy wyraźny bieg czasu oraz zdobyte doświadczenie. Początkowo realizowaliśmy projekty dla instytutów naukowych, co wyspecjalizowało nas w produkcji różnorodnych urządzeń oraz pracy nad prototypami. Za główny cel postawiliśmy sobie wtedy rozwój, by móc sprostać wymogom rynkowym, a zarazem bardziej rozpoznać rynek.

Początkowo zespół składał się z kilku młodych, ambitnych osób, które dzięki swojemu zaangażowaniu w działania Technosystemu, obecnie tworzą kręgosłup naszej firmy. Równocześnie, regularnie inwestowaliśmy w rozwój technologii, parku maszynowego oraz w zatrudnienie doświadczonej kadry pracowniczej, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. To wszystko przełożyło się nie tylko na większe możliwości produkcyjne, jakimi dziś dysponujemy, ale zaowocowało także zwiększeniem zaufania oraz zadowolenia naszych partnerów. 

Obecnie zatrudniamy około 100 osób. Możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w dziedzinie montażu, produkcji urządzeń elektronicznych, własnym działem R&D oraz okazałym nowoczesnym parkiem maszynowym. Wciąż jednak widzimy przestrzeń do rozwoju.

EB: Dużo się mówi o dziale R&D w Państwa firmie. Proszę o nim opowiedzieć. 

JW: Głównym obszarem naszej działalności jest osprzęt do zastosowań naukowych. Pracujemy nad otwartoźródłowym ekosystemem modułów Sinara, stale go udoskonalając i rozwijając, by móc sprostać potrzebom naszych klientów, którymi są przecież instytuty naukowe i badawcze z całego świata. Nie tylko modyfikujemy istniejące moduły, ale również tworzymy nowe, dbając o ich najwyższą jakość. Implementujemy oraz przeprowadzamy rygorystyczne testy, aby zapewnić niezawodność produktów. 

Tworzymy również zaawansowane systemy informatyczne przydatne na etapie produkcji, ale nie tylko z dziedziny elektroniki, z której się wywodzimy. Nasze oprogramowanie usprawnia procesy produkcyjne, umożliwiając łatwą implementację procedur testowych, zarządzanie danymi pomiarowymi oraz monitorowanie statusu testowanych urządzeń w całym cyklu produkcji.

Jesteśmy również aktywni w obszarze projektów badawczo-rozwojowych. Wyszukujemy nowe możliwości i z zaangażowaniem realizujemy ambitne projekty, które przyczyniają się do rozwoju naszej firmy. Wspieramy też firmy produkcyjne, szczególnie w zakresie budowy testerów produkcyjnych oraz analizy problemów technicznych.

EB: Czy jakiś projekt był ostatnio dla Państwa szczególnym wyzwaniem lub szczególnie interesujący?

JW: Mimo, iż specjalizujemy się w produkcji zaawansowanych urządzeń i często zdążają nam się nietypowe projekty pod względem technologicznym czy też samego zastosowania, to czasem trafią się „perełki”, które wymagają szczególnej uwagi technologów oraz zainteresowania samego zarządu. Ze względu na naszą renomę na rynku często jesteśmy polecani klientom, wymagającym odpowiedniej jakości i precyzji lutowania. 

Zdarzało się, iż kontaktowali się z nami klienci, którzy zostali pozostawieni na „lodzie” przez swojego dostawcę, gdyż w trakcie realizacji projektu okazało się, iż nie są w stanie sprostać danym wymaganiom technologicznym. Mam w pamięci kilka takich projektów, którym musieliśmy poświęcić więcej uwagi ze względu na źle przygotowany projekt PCB, konieczność dołożenia układu BGA z kilkoma tysiącami wyprowadzeń na zmontowanym PCBA czy montaż układów dla płyty montowanej w satelicie, która nota bene z powodzeniem działa w przestrzeni kosmicznej. 

Ostatnim projektem, który moglibyśmy skategoryzować jako wyzwanie, był mocno obłożony projekt z kilkudziesięcioma układami BGA o wartości luksusowego samochodu, które należało zmontować na 24-warstowym PCB. Innym przykładem, bardziej od strony ciekawostki był montaż PCBA pierwszego na świecie urządzenia do krioablacji serca, które jest na etapie badań klinicznych. Czekamy na kolejne wyzwania z jakimi przyjdą do nas klienci!

EB: Wspomniał Pan o zagranicznych instytutach badawczych. Proszę zatem powiedzieć, jak wygląda Państwa obecność na arenie międzynarodowej? 

JW: Naszym zdaniem firmy z branży elektronicznej z Polski od dłuższego czasu są atrakcyjnym partnerem dla klientów zza granicy. Na to wszystko składają się zarówno wysoki poziom szkolnictwa na uczelniach technicznych, dostęp do nowych technologii czy sama sytuacja gospodarcza naszego kraju. 

Jeśli chodzi o Technosystem, to w Europie mamy stałych klientów w Niemczech, Austrii, Szwecji Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Poza tym dostarczamy nasze urządzenia również do Stanów Zjednoczonych i Azji. Na przyszły rok obraliśmy sobie za cel wzrost portfela klientów zagranicznych, w tym także o nowe, jeszcze nieznane nam rynki. 

EB: Skoro wspomniał Pan o planach na przyszły rok, to proszę nam zdradzić, jakie ma plany Technosystem na przyszłość? 

JW: Obecnie kończymy prace związane z kolejnym usprawnieniem naszego parku maszynowego, jak wdrożenie urządzenia do wysokiej jakości inspekcji rentgenowskiej X-ray 3D firmy Viscom, czy instalacja czwartej linii SMT do montażu projektów prototypowych. Planujemy również inwestycje w następne urządzenia do inspekcji nadruku pasty SPI, kontroli montażu AOI-3D.  Równocześnie nasz dział R&D zamierza poszerzyć portfolio o kolejne moduły ekosystemu Sinara oraz rozwijać się w kierunku systemów usprawniających procedury testowania i analizy na etapie produkcji.

Ze spraw bardziej przyziemnych (dosłownie), ale nie mniej ważnych, to z uwagi na rosnące zatrudnienie oraz plany chcemy rozbudować parking.


Już 24 października 2024 roku podczas Evertiq Expo w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony branży elektronicznej w Polsce. Wśród uczestników będzie nasz rozmówca – Janusz Wasylew, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, Technosystem, a także Dorota Łozowska, Prezes Zarządu, WM Eltar, oraz  Sławomir Tkacz, Dyrektor Handlowy, Elhurt EMS.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB October 30 2024 16:09 V23.2.0-2