reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NCBJ
Nauka i technologie |

Polscy naukowcy z NCBJ opracowali projekt reaktora HTGR-POLA

Polska przyspiesza kroki w kierunku dekarbonizacji przemysłu i poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku ogłosiło zaawansowany projekt reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA.

Projekt HTGR-POLA nazwany też „POLski Atomowy”, bazuje na doświadczeniach zdobytych przez polskich naukowców podczas eksploatacji reaktora MARIA w Świerku oraz współpracy z Japonią przy reaktorze badawczym HTTR (High Temperature Engineering Test Reactor). Podstawowy projekt reaktora jest już gotowy. Przygotowano też Wstępny Raport Bezpieczeństwa (WRB) niezbędny do jego licencjonowania.

Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) do 2043 roku przewiduje uruchomienie od 4 do 6 bloków jądrowych, które mają produkować od 6 do 9 GW energii elektrycznej. Tym samym pokryłoby to około 25% zapotrzebowania energetycznego kraju. Jednak produkcja prądu to nie wszystko. Aby skutecznie zredukować emisje w sektorze przemysłowym, potrzebne są także rozwiązania dostarczające ciepło o wysokiej temperaturze, co umożliwiają reaktory wysokotemperaturowe.

Reaktor HTGR-POLA, mający moc cieplną 30 MW, jest w fazie demonstracyjnej, ale w przyszłości ma być przeskalowany do wersji o mocy 180 MW, co pozwoli na seryjną produkcję reaktorów zdolnych zaspokoić potrzeby polskiego przemysłu. Ta technologia, oprócz produkcji energii, ma potencjał do wspomagania produkcji wodoru oraz nowoczesnych radioizotopów do celów medycznych.

Projekt reaktora HTGR-POLA to pierwszy krok w kierunku transformacji polskiego przemysłu energetycznego i chemicznego. Jego wdrożenie przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej jako kraju inwestującego w nowoczesne i ekologiczne technologie.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB September 30 2024 07:16 V23.1.18-1