AMG otwiera pierwszy w Europie zakład wodorotlenku litu
AMG Critical Materials N.V. otworzył swój zakład produkcyjny wodorotlenku litu w niemieckim mieście Bitterfeld-Wolfen w Saksonii-Anhalt.
AMG Lithium B.V., w której mieści się cała działalność AMG w zakresie litu, uruchomiła produkcję wodorotlenku litu o jakości akumulatorowej w pierwszym z pięciu modułów zaplanowanych w tym miejscu.
AMG chwali się, że roczna wydajność jednego modułu wynosi 20 000 ton i jest to ilość wystarczająca do produkcji akumulatorów dla około 500 000 pojazdów elektrycznych.
Pierwszy moduł AMG został już wyprzedany, a do 2030 r. firma zamierza zwiększyć roczną produkcję do 100 000 ton metrycznych wodorotlenku litu klasy akumulatorowej. Firma zastrzega, że ostateczny zakres produkcji będzie zależny od warunków rynkowych.
Ostatnia rynkowa prognoza porównawcza, która została skorygowana w dół, przewiduje, że całkowity popyt na lit w Europie wyniesie 700 000 ton metrycznych do 2030 roku. Potencjalna produkcja AMG na poziomie 100 000 ton metrycznych (zakładając wszystkie pięć modułów) odpowiada 14% prognozowanego rynku w Europie do 2030 roku.
„Dzięki rafinerii jesteśmy pierwsi, wnosząc znaczący wkład w zabezpieczenie dostaw krytycznego surowca, jakim jest lit, dla przemysłu w Niemczech i Europie. Stworzenie własnego, kompletnego łańcucha wartości litu przyczynia się również do realizacji europejskiej ustawy o surowcach krytycznych i zapewnia większą niezależność w zakresie surowców i materiałów krytycznych” - powiedział dr Heinz Schimmelbusch, prezes zarządu i dyrektor generalny AMG N.V.
Wodorotlenek litu jest ważnym surowcem do produkcji materiałów katodowych do akumulatorów w pojazdach elektrycznych, a tym samym na drodze do neutralnej dla klimatu mobilności. Dzięki zakładowi produkcyjnemu w Bitterfeld AMG zamierza przede wszystkim zaopatrywać klientów produkujących w Europie.