APS Energia z dużym projektem dla e-mobility
Założony w 1995 roku polski projektant i producent gwarantowanych systemów zasilania poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego produkcji do 1 500 sztuk publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych.
„Będzie to jeden z największych projektów na naszym rynku elektromobilności, realizowany dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej. W ocenie zarządu APS Energia, udana realizacja kontraktu otworzy nowe możliwości rozwoju w zakresie produkcji ładowarek i magazynów energii” — pisze spółka w komunikacie.
List intencyjny podpisała APS Energia SA z giełdową spółką Grodno SA oraz operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych Eway SA. Dokument ten potwierdza zamiar współpracy w zakresie produkcji i instalacji do 1 500 jedno i wielostanowiskowych publicznych stacji ładowania AC i DC samochodów elektrycznych na terenie Polski. Zgodnie z założeniami, projekt miałby zostać zrealizowany do końca 2026 roku.
„Będzie to duży projekt, jeden z największych na naszym rynku elektromobilności, realizowany dla dużej ogólnopolskiej sieci handlowej. Udana realizacja kontraktu otworzy nam nowe możliwości współpracy w zakresie ładowarek i magazynów energii, będąc dodatkowym impulsem w rozwoju jednego ze strategicznych dla nas kierunków. Chcemy wykorzystać duże doświadczenie firmy technologicznej, budując potencjał rynkowy m.in. w obszarze elektromobilności i magazynów energii” – komentuje Piotr Szewczyk, Prezes Zarządu APS Energia.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, APS Energia ma wyprodukować ładowarki wraz z wgraniem oprogramowania, a także częściowo zainstalować stacje ładowania za pośrednictwem spółki zależnej ENAP.
„Do tego będziemy odpowiedzialni za serwisowanie całości 1500 stacji. Spółka Eway będzie operatorem systemu wyprodukowanych przez nas ładowarek, włącznie z obsługą rozliczeń z operatorami finansowymi Mastercard i Visa. Natomiast Grodno, posiadając magazyn centralny i nieograniczony dostęp do komponentów instalatorskich, zabezpieczy realizację kontraktu od strony infrastrukturalnej i logistycznej. W założeniach do projektu przyjęliśmy, że produkcja ładowarek miałaby ruszyć do końca tego roku, a począwszy od pierwszego kwartału 2025 roku powinny rozpocząć się pierwsze instalacje stacji ładowania. Zakładamy, że średnio miesięcznie powinniśmy instalować około 60 stacji, tak by zamknąć cały projekt do końca 2026 roku” – dodaje Piotr Skrzyński, Dyrektor Operacyjny APS Energia, w komunikacie prasowym.
Spółka podkreśla w komunikacie, że chce dynamicznie rosnąć także korzystając z zielonej transformacji. Rozwój w segmencie OZE ma opierać się głównie na magazynach energii oraz urządzeniach stosowanych w elektromobilności. Jednocześnie ważnymi kierunkami rozwoju są Trakcja & Transport oraz energetyka atomowa, w których dostrzega równie wysoki potencjał wzrostu.