reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IPC
Analizy |

To tu w Europie inwestuje branża układów scalonych

Przesunięcie terminu rozpoczęcia budowy fabryki Intela w Magdeburgu i w Miękini pod Wrocławiem wywołało gorące dyskusje nie tylko w rządzie landu Saksonia-Anhalt, ale także w rządzie federalnym Niemiec i w Polsce. Większość jednaki zgadza się co do jednego: odwołanie wczesnego rozpoczęcia budowy jest poważnym ciosem zarówno dla ambitnych planów Polski, jak i niemieckiego przemysłu chipowego.

Tłem dla inwestycji największych firm elektronicznych są wielomiliardowe rządowe programy grantowe. Rząd federalny Niemiec chciał przeznaczyć 10 miliardów euro na Megafab Intela, a Polski 4,2 miliarda euro. Zarówno w Magdeburgu, jak i we Wrocławiu ludzie mają nadzieję, że słowa szefa Intela, Pata Gelsingera, że budowa w Magdeburgu została jedynie przełożona, a nie anulowana, są prawdą. Jednak nie tylko tutaj ludzie wyczekają na spełnienie obietnic inwestycyjnych dużych korporacji. Agencja Reutera sporządziła aktualną listę miejsc, w których firmy planują swoje oddziały w Europie lub chcą rozbudować istniejące.

TSMC: Wraz z firmami Bosch, Infineon i NXP jako młodszymi partnerami, największy na świecie producent kontraktowy półprzewodników buduje nową fabrykę w Dreźnie za co najmniej 10 miliardów euro. Niemcy zamierzają wyłożyć do pięciu miliardów euro. Kamień węgielny pod budowę zakładu został już położony.

Intel: Amerykańska firma początkowo chciała zbudować „megafab” w Magdeburgu za ponad 30 miliardów euro, z czego rząd federalny miał dołożyć 10 miliardów euro. Ponieważ jednak Intel doświadcza trudności finansowych i musi oszczędzać, ogłosił, że projekt zostanie odłożony w czasie. Planowana fabryka we Wrocławiu do testowania i montażu chipów została również wstrzymana w wyniku programu oszczędnościowego o wartości dziesięciu miliardów dolarów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Unia Europejska dała zielone światło na wypłatę pomocy publicznej na ten cel. Plany budowy kolejnego zakładu montażowego we Włoszech też zostały odłożone.

Infineon: Niemiecki producent chipów rozbudowuje swój zakład w Dreźnie za pięć miliardów euro. Jest to największa pojedyncza inwestycja w historii firmy. Nowa fabryka ma zostać uruchomiona w 2026 roku.

Wolfspeed: Amerykański specjalista w dziedzinie półprzewodników mocy buduje fabrykę w Saarland za prawie trzy miliardy euro. Produkcja miała pierwotnie rozpocząć się w 2027 roku. Wydaje się jednak, że zostało to opóźnione.

Bosch: Dostawca motoryzacyjny zwiększy produkcję chipów za trzy miliardy euro. W tym celu fabryki w Dreźnie i Reutlingen zostaną rozbudowane do 2026 roku.

STMicro: Wraz z producentem kontraktowym GlobalFoundries, francusko-włoska grupa buduje fabrykę w południowo-wschodniej Francji za 7,5 mld euro. Wkład państwa wynosi 2,9 mld euro. Ponadto na Sycylii powstaje kolejna fabryka chipów z węglika krzemu za łączną kwotę pięciu miliardów euro. Budowa powinna zakończyć się do 2026 roku, a zakład powinien rozpocząć pełną działalność do 2033 roku.

Pomimo planów cięcia kosztów w Europie, Intel prawdopodobnie zainwestuje równowartość do 92 miliardów euro w potencjalnie największą na świecie fabrykę chipów w amerykańskim stanie Ohio i dwie inne fabryki w Arizonie. Rząd USA wspiera projekty dotacjami i pożyczkami o łącznej wartości 18 mld euro. Intel twierdzi, że zamierza trzymać się swoich amerykańskich planów inwestycyjnych, pomimo odłożonej ekspansji w Europie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB September 30 2024 07:16 V23.1.18-2