reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

Intel odkłada budowę fabryk w Polsce i w Niemczech

To poważny cios: Intel odkłada budowę planowanych fabryk zarówno w Magdeburgu, jak i we Wrocławiu. Winny okazał się program cięcia kosztów.

"Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i Niemczech na około dwa lata w związku z oczekiwanym popytem rynkowym” – powiedział w oświadczeniu Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela. 

Ledwie kilka dni temu Unia Europejska zatwierdziła rządową pomoc dla planowanej fabryki amerykańskiego koncernu w Polsce. W związku z tym Polska miałaby dołożyć ponad 7,4 mld zł do budowy fabryki półprzewodników pod Wrocławiem.

Co więcej, firma planuje również spowolnić swoją ekspansję w Malezji. Intel dokończy budowę nowej fabryki zaawansowanych opakowań w Malezji, ale dostosuje jej uruchomienie do warunków rynkowych i zwiększy wykorzystanie istniejących mocy produkcyjnych.

„Nie ma żadnych zmian w naszych innych lokalizacjach produkcyjnych. Pozostajemy zaangażowani w nasze inwestycje produkcyjne w USA i kontynuujemy nasze projekty w Arizonie, Oregonie, Nowym Meksyku i Ohio” – mówił Gelsinger w oświadczeniu.

Amerykańska firma ogłosiła również dalsze działania, takie jak sprzedaż nieruchomości. W Magdeburgu miał powstać „megafab” z około 3 000 miejsc pracy, aby zwiększyć produkcję. Intel chciał zainwestować 30 miliardów euro w samej Saksonii-Anhalt, z czego rząd federalny miał wnieść 10 miliardów euro, donosi Agencja Reutera. Produkcja chipów miała rozpocząć się około 2027 roku.

Intel boryka się z miliardową stratą i zainicjował program cięcia kosztów. Gelsinger zamierza odwrócić złą passę w Intelu poprzez sprzedaż części biznesu, anulowanie inwestycji i redukcję około 15 000 miejsc pracy. Już teraz Intel wydzielił swoją działalność związaną z produkcją kontraktową i rozwojem produktów oraz raportuje ją oddzielnie w swoim bilansie. Ponadto między oddziałami wzniesiono „chiński mur”, aby uniemożliwić potencjalnym nabywcom jednego oddziału uzyskanie dostępu do tajemnic handlowych drugiego.

"Wciąż mamy do podjęcia trudne decyzje, o których poinformujemy pracowników w połowie października. Ponadto wdrażamy plany zmniejszenia lub zamknięcia około dwóch trzecich naszych nieruchomości na całym świecie do końca roku” – podsumował Gelsinger.

Intel przegapił boom na sztuczną inteligencję (AI). Według Agencji Reutera, firmie brakuje konkurencyjnych, wysokowydajnych chipów do tych intensywnych obliczeniowo aplikacji.

To nie wszystko. W Niemczech natychmiast po opóźnieniu budowy planowanej fabryki Intela w Magdeburgu, przedstawiciele tamtejszego rządu zaczęli się spierać o wykorzystanie funduszy, które miały zostać uwolnione. Federalny minister finansów Christian Lindner chce bowiem wykorzystać dotacje, które nie są początkowo potrzebne, aby załatać dziury w budżecie. Minister gospodarki Robert Habeck chce natomiast temu zapobiec i zatrzymać pieniądze w funduszu klimatycznym KTF.

Na ten moment nieznane jest jeszcze stanowisko polskiego rządu.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB September 30 2024 07:16 V23.1.18-2