reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Lobster_Robotics
Nauka i technologie |

“Living Lab” programu NATO DIANA na Politechnice Gdańskiej

Wynalazki z sektora obronnego opracowane przez naukowców z 32 krajów członkowskich NATO - będzie można oglądać w gdańskim “Living Lab”. Na kampusie Politechniki Gdańskiej powstaje miejsce tworzone przez Polską Grupę Zbrojeniową przy wsparciu programu NATO DIANA.

Na Kampusie Politechniki Gdańskiej trwają prace nad “Living Lab” - miejsce ekspozycji wynalazków i nowych technologii z sektora obronnego opracowanych przez naukowców ze wszystkich członkowskich krajów NATO.

Kompleks powstaje w ramach inicjatywy NATO DIANA. Chodzi o połączenie zespołów badawczych start-upów, ludzi pracujących w sektorze deep-tech oraz naukowców (m.in. z uczelni wyższych). Ich połączona wiedza może przyczynić się do przełomowych odkryć dla sektora obronności. ”Living Lab” będzie miejsce, gdzie wszyscy wyżej wymienieni będą mogli się spotkać. Prezentacja dotychczasowych osiągnięć technologicznych ma przyciągnąć również ciekawskich i klientów, którzy będą mogli zobaczyć sprzęt dostępny jedynie w formie prototypu w laboratorium czy na poligonie wojskowym.

"Dotychczas korzystanie z poligonów testowych NATO DIANA było tymczasowe. Gdy testy się kończyły, sprzęt musiał być usunięty, co utrudniało prezentację technologii szerokiej grupie potencjalnych klientów z sektora cywilnego i obronnego. Wkrótce jednak się to zmieni, ponieważ pierwszym polskim „Living Labem” programu DIANA został kampus Politechniki Gdańskiej" - powiedział dr hab. inż. Łukasz Kulas, naukowiec z Politechniki Gdańskiej.

Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej zainstalowanych zostanie 21 z 44 rozwiązań opracowanych w ramach programu NATO DIANA. W przyszłości ta liczba ma się tylko zwiększać.

"Ta umowa jest dla nas potwierdzeniem, że uczelnia jest ważnym partnerem władz państwowych w sektorze obronności i bezpieczeństwa Polski. (...) Jesteśmy dumni, że to właśnie na PG powstanie pierwszy polski „Living Lab” programu NATO DIANA. Umożliwi to Polskim Siłom Zbrojnym oraz ich odpowiednikom z innych krajów NATO szybką ocenę i zakup najbardziej obiecujących rozwiązań od innowatorów z programu DIANA." - powiedział rektor PG prof. Krzysztof Wilde.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB September 17 2024 11:32 V23.1.9-2
reklama
reklama