Intel rozważa sprzedaż Altery i zamrożenie budowy fabryki w Niemczech
Ze względu na opóźnienia w zatwierdzaniu dotacji, Intel prawdopodobnie odłoży budowę fabryk 29.1 i 29.2 w Magdeburgu.
Według doniesień medialnych, dotknięty kryzysem Intel rozważa wiele opcji ożywienia firmy, w tym sprzedaż nierentownej jednostki FPGA Altera oraz wstrzymanie wartego 32 mld USD projektu inwestycyjnego w Niemczech.
Jak donosi TrendForce, powołując się na doniesienia Agencji Reutera i serwisu Wccftech, dyrektor generalny Intela Pat Gelsinger i inni członkowie kierownictwa firmy przedstawią we wrześniu zarządowi plan określający te dalekosiężne propozycje.
Propozycje obejmują zbycie nieistotnych firm i ograniczenie wydatków kapitałowych poprzez wstrzymanie budowy fabryki w w Niemczech i sprzedaż Altery.
Intel podobno nie jest w stanie wyłożyć środków na wsparcie producenta programowalnych chipów Altera, którego nabył w 2015 roku za 16,7 mld USD.
Według Agencji Reutera, Intel bada możliwość sprzedaży jednostki innej dużej firmie produkującej układy scalone.
W międzyczasie, z powodu opóźnień w zatwierdzaniu dotacji, Intel odkłada budowę fabryk 29.1 i 29.2 w Magdeburgu.
Gigant stoi zatem przed wieloma wyzwaniami. Jego wyniki finansowe nie spełniły oczekiwań, a firma redukuje ponad 15% siły roboczej.
Podkreślmy, że Intel odnotował stratę netto w wysokości 1,6 mld USD w kwartale od kwietnia do czerwca, w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 1,47 mld USD w tym samym okresie ubiegłego roku.
Weteran branży półprzewodników Lip-Bu Tan zrezygnował z członkostwa w zarządzie Intela po różnicach z Gelsingerem i innymi dyrektorami w związku z „ nadmiarem siły roboczej, kulturą niechęci do ryzyka i opóźnioną strategią sztucznej inteligencji ”, zgodnie z raportem Agencji Reutera.