Spadek niemieckiego eksportu trwa
Eksport w niemieckim przemyśle elektronicznym i cyfrowym spadł w czerwcu 2024 r. o 7,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według stowarzyszenia branżowego ZVEI, eksport osiągnął wartość 19.6 mld euro.
„Spadku należało się spodziewać, ponieważ w tym samym miesiącu spadły również zamówienia, produkcja i sprzedaż w branży” – mówi główny ekonomista ZVEI dr Andreas Gontermann.
W całej pierwszej połowie 2024 r. zagregowany eksport sektora wyniósł 123,3 mld euro. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oznacza to spadek o 3,7%.
Import produktów elektrycznych i elektronicznych do Niemiec również spadł. W czerwcu 2024 r. wyniósł on 19,2 mld euro, co oznacza spadek o 14,4 % w porównaniu z rokiem poprzednim.
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku import spadł o 9,1 % do 124,2 mld euro. Oznacza to, że deficyt w niemieckim bilansie handlu zagranicznego towarami elektrycznymi i elektronicznymi zmniejszył się w pierwszej połowie roku do mniej niż miliarda euro.
„Jeśli stosunkowo słabszy trend w imporcie utrzyma się w drugiej połowie roku, pod koniec 2024 r. po raz pierwszy od dwóch lat może wystąpić nadwyżka eksportowa” – mówi Andreas Gontermann.
Według danych, eksport przemysłu elektronicznego do Chin był jasnym punktem w pierwszej połowie roku. Wzrósł on o 5,7% do 13,2 mld euro w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym samym Chińska Republika Ludowa pozostała największym pojedynczym kupującym produkty niemieckiego przemysłu elektrycznego i cyfrowego.W samym czerwcu eksport do Chin spadł jednak o 4,1 % do 2,1 mld euro.
USA, Francja, Holandia i Włochy zajęły od drugiego do piątego miejsca w rankingu klientów w pierwszych sześciu miesiącach. W każdym z tych krajów odnotowano jednak spadki. Dostawy do USA spadły zarówno w samym czerwcu (- 5,4 % do 2,0 mld euro), jak i od stycznia do czerwca (- 0,7 % do 12,4 mld euro). Eksport do Francji spadł dwucyfrowo o 10,5 % do 1,2 mld euro w czerwcu i o 5,0 % do 7,3 mld euro w pierwszej połowie roku. Natomiast eksport do Holandii, plasujący się na czwartym miejscu, również spadł zarówno w czerwcu (- 7,0 % do 1,2 mld euro), jak i od stycznia do czerwca (- 8,4 % do 7,1 mld euro). Wreszcie, eksport do Włoch zaliczył spadek o 15,8% do 876 mln euro w czerwcu i o 12,5% do 5,3 mld euro w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.