reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika_Wroclawska
Nauka i technologie |

Polskie odkrycie w dziedzinie fizyki laserowej

Polscy naukowcy z wydziałów Elektroniki Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej i Zespołu Fotoniki Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej dokonali znaczącego odkrycia w dziedzinie fizyki laserowej.

Zespół badaczy, w skład którego wchodzą m.in.: dr hab. inż. Maciej Pieczarka, prof. Tomasz Czyszanowski, dr. Marcin Gębski, dr. hab. Michał Wasiak, oraz doktorantka Aleksandra Piasecka. W swoim projekcie naukowcy wybrali laser o innym niż zazwyczaj zestrojeniu spektralnym między długością fali obszaru aktywnego a długością fali rezonatora laserowego.

"Swoje badania przeprowadziliśmy na urządzeniu praktycznie nieróżniącym się od tych stosowanych obecnie w przemyśle, np. w smartfonach, w telekomunikacji itd. Obserwacja kondensacji Bosego-Einsteina światła w takim urządzeniu jest kompletnie nowym spojrzeniem na zasady działania laserów półprzewodnikowych" -- powiedział dr Maciej Pieczarka.

To odkrycie otwiera nowe możliwości w nauce, umożliwiając badania nad procesami zachodzącymi w niezwykle krótkich skalach czasowych, co wcześniej było trudne do osiągnięcia. Odkrycie naukowców z Politechniki Wrocławskiej nie tylko umacnia pozycję uczelni na arenie międzynarodowej, ale również ma potencjał, aby zrewolucjonizować wiele dziedzin technologii opartej na zaawansowanych technologiach laserowych.

“Jest to istotne z punktu widzenia fizyki, jak również aplikacji, ponieważ emisja z takiego kondensatu fotonów ma również podobne właściwości, jak gdyby laser pracował w warunkach klasycznych.  W tym przypadku jednak mechanizm działania jest jednak całkowicie inny” – tłumaczył dr inż. Maciej Pieczarka.

To przełomowe osiągnięcie jest dowodem na to, że polska nauka może konkurować na najwyższym światowym poziomie, a wyniki tych badań mogą mieć realny wpływ na rozwój nowych technologii oraz poprawę jakości życia w wielu aspektach.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB September 17 2024 11:32 V23.1.9-2
reklama
reklama