reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2024
Przemysł elektroniczny |

ESMC rozpoczyna budowę fabryki w Dreźnie

We wtorek 20 sierpnia 2024 roku ESMC - spółka joint venture utworzona przez TSMC, Robert Bosch GmbH, Infineon Technologies AG i NXP Semiconductors N.V. - zorganizowała ceremonię wmurowania kamienia węgielnego, aby oficjalnie zaznaczyć fazę przygotowania gruntu pod pierwszą fabrykę półprzewodników w Dreźnie w Niemczech.

Wydarzenie zgromadziło urzędników państwowych, klientów, dostawców, partnerów biznesowych i środowiska akademickie, aby świętować ten ważny krok w tworzeniu pierwszej w Unii Europejskiej odlewni FinFET.

Wśród gości znaleźli się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także prezydent Saksonii Michael Kretschmer i burmistrz Drezna Dirk Hilbert. Podczas wydarzenia Ursula von der Leyen ogłosiła, że Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, pomoc w wysokości 5 miliardów euro na wsparcie European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) w budowie i eksploatacji fabryki półprzewodników.

„Wspólnie z naszymi partnerami, firmami Bosch, Infineon i NXP, budujemy nasz zakład w Dreźnie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na półprzewodniki w szybko rozwijającym się europejskim sektorze motoryzacyjnym i przemysłowym. Dzięki temu najnowocześniejszemu zakładowi produkcyjnemu zapewnimy zaawansowane możliwości produkcyjne TSMC w zasięgu naszych europejskich klientów i partnerów, co pobudzi rozwój gospodarczy w regionie i przyspieszy postęp technologiczny w całej Europie - powiedział prezes i dyrektor generalny TSMC C.C. Wei.

Po otwarciu fabryki ESMC ma ona osiągnąć miesięczną zdolność produkcyjną na poziomie 40 000 wafli 300 mm (12 cali) w technologii 28/22 nanometrów CMOS i 16/12 nanometrów. Nowy zakład ma wzmacnić europejski ekosystem produkcji półprzewodników dzięki zaawansowanej technologii tranzystorów FinFET. Łączna wartość inwestycji ma przekroczyć 10 miliardów euro, na co złoży się zastrzyk kapitałowy, pożyczki  oraz silne wsparcie ze strony Unii Europejskiej i niemieckiego rządu.

Nowy zakład ma wygenerować około 2000 miejsc pracy dla specjalistów z branży zaawansowanych technologii. Dodatkowo każdy etat ma stymulować tworzenie wielu pośrednich miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw UE, wzmacniając gospodarkę regionu. ESMC będzie przestrzegać standardów TSMC w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Zgodnie z tą misją, ESMC i jego partnerzy są zaangażowani w budowę zielonej fabryki, która wykorzystuje zarówno dostępne, jak i najnowocześniejsze techniki w celu optymalizacji ochrony środowiska. Obejmuje to energooszczędną konstrukcję, odzyskiwanie wody i uzyskanie certyfikatu LEED.

Utworzenie ESMC stanowi przykład siły Wielkiego Sojuszu TSMC, będącego kamieniem węgielnym innowacji w branży półprzewodników. Sojusz ten doprowadził do przełomowych postępów, łącząc partnerów TSMC na nowym poziomie współpracy. Inwestycja w ESMC oznacza nie tylko głębsze zaangażowanie w to strategiczne partnerstwo, ale także podkreśla niezachwiane zaangażowanie TSMC w pielęgnowanie innowacji w całej Europie. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

„Fabryka wafli ESMC zostanie zbudowana tuż obok naszej fabryki wafli Bosch w Dreźnie. Będziemy więc mogli na własne oczy obserwować jej powstawanie i rozwój. Cieszymy się na to, podobnie jak na bliską współpracę z naszymi partnerami TSMC, Infineon i NXP. Wspólnie zrobimy w Europie decydujący krok naprzód w kluczowej branży i zapewnimy, że zaawansowane chipy będą dostępne dla tutejszych przedsiębiorstw przemysłowych” – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH.

„Nasza wspólna inwestycja w Dreźnie po raz kolejny podkreśla ogromne znaczenie Saksonii Krzemowej jako magnesu dla wiodących międzynarodowych producentów półprzewodników. Budowa kolejnego zakładu produkcji półprzewodników w Dreźnie przez ESMC stanowi duży sukces dla regionu. Sprowadzamy do Europy szczególnie ważną technologię półprzewodnikową, która jest wykorzystywana w najnowocześniejszych układach cyfrowych. Inwestycja ta stworzy dodatkowe miejsca pracy i trwale wzmocni ekosystem półprzewodników w Saksonii Krzemowej, Niemczech i całej Europie” – powiedział Jochen Hanebeck, prezes zarządu Infineon Technologies AG.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB November 20 2024 12:51 V23.2.3-2
reklama
reklama