reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© STMicroelectronics
Przemysł elektroniczny |

Ewolucja węglika krzemu w trendach e-mobilności

W miarę jak pojazdy elektryczne zyskują na popularności, węglik krzemu (SiC) zwiększa swoją obecność na rynku. Urządzenia zasilające oparte na SiC przewyższają tradycyjne urządzenia krzemowe dzięki wyższemu napięciu, szybszemu przełączaniu, niższym stratom i lepszemu zarządzaniu temperaturą, umożliwiając bardziej wydajne, kompaktowe i lekkie systemy zasilania.

W erze mobilności elektrycznej zapotrzebowanie na wydajne i wysokowydajne półprzewodniki mocy nigdy nie było większe. Węglik krzemu (SiC) stał się przełomowym materiałem w tej dziedzinie, oferując doskonałe właściwości elektryczne i umożliwiając znaczny postęp w technologii pojazdów elektrycznych (EV). 

Riccardo Nicoloso 
© STMicroelectronics

Podczas Evertiq Expo Gothenburg 19 września 2024 r. Riccardo Nicoloso, dyrektor generalny działu nowych materiałów i rozwiązań energetycznych w STMicroelectronics, wyjdzie na scenę i przeanalizuje ewolucję SiC w trendzie e-mobilności, koncentrując się na jego wpływie na rozwój rynku pojazdów elektrycznych, wydajność układu napędowego i nowe zastosowania motoryzacyjne. 

Firma STMicroelectronics wprowadziła swoje pierwsze diody SiC w 2004 roku po latach prac badawczo-rozwojowych nad technologią węglika krzemu. Następnie w 2009 roku wprowadzono tranzystory SiC MOSFET, które weszły do masowej produkcji w 2014 roku. Obecnie ST oferuje jedną z najszerszych w branży gam produktów SiC średniego i wysokiego napięcia. Firma rozszerza swoje moce produkcyjne i buduje solidny łańcuch dostaw SiC, aby sprostać rosnącemu popytowi i zapewnić długoterminową niezawodność.

Firma ST ogłosiła niedawno plany budowy w Katanii, we Włoszech, nowego, wysokonakładowego zakładu produkcyjnego 200 mm SiC dla urządzeń zasilających, modułów, a także testowania i pakowania. W połączeniu z przygotowywanym w tym samym miejscu zakładem produkcji podłoży SiC, obiekty te utworzą kampus węglika krzemu ST. Nowy zakład ma rozpocząć produkcję w 2026 roku i osiągnąć pełną wydajność do 2033 roku, z maksymalnie 15 000 wafli tygodniowo przy pełnej rozbudowie.

Analitycy z Yole Group dostrzegają silny popyt na urządzenia zasilające SiC, napędzany głównie przez aplikacje EV, ale także przez rosnące przyjęcie tej technologii w sektorach przemysłu i energetyki przemysłowej. Według raportu Q2 2024 Power SiC and GaN Compound Semiconductor Market Monitor opracowanego przez Yole Group, rynek urządzeń zasilających SiC ma osiągnąć wartość 10 mld USD do 2029 roku, przy czym motoryzacja i mobilność, a także transport będą odpowiadać za blisko 8 mld USD.


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB September 16 2024 13:18 V23.1.8-2
reklama
reklama