Automatyzacja zmiennych i krótkich serii produkcyjnych
Piotr Pawlus, przedstawiciel firmy Fitech, zajmującej się automatyzacją procesów przemysłowych przy wsparciu zaawansowanych technologicznie autorskich rozwiązań, podczas tegorocznych targów Evertiq Expo Kraków omówił temat konfigurowalnych modułów produkcyjnych dla zmiennych i krótkich serii produkcyjnych.
“Proces automatyzacji prowadzi do utrzymania stałej, oczekiwanej jakość w całym okresie produkcyjnym” – powiedział Pawlus.
Automatyzacja gwarantuje powtarzalność, pozytywnie wpływa na wydajność, uodparnia przedsiębiorstwo na działanie czynników zewnętrznych i oczywiście redukuje koszty. Koszt automatyzacji danego procesu zależy od jego składowych. Im bardziej skomplikowany lub niestabilny jest proces, tym wyższy koszt jego automatyzacji. W wypadku produkcji krótkoseryjnej i skomplikowanych procesów ich automatyzacja zazwyczaj nie ma zasadności.
Fitech, firma wywodząca się z przemysłu elektronicznego, wypracowała swoje własne podejście do automatyzacji procesów przemysłowych. Wykorzystanie konfigurowalnych modułów produkcyjnych nadaje zasadności automatyzacji procesów krótkoseryjnych i trudnych. Narzędzia opracowane przez Fitech cechuje elastyczność. Stanowiska są w pełni rekonfigurowalne i po zakończeniu pracy, w krótkim czasie są gotowe do obsługi kolejnych procesów. Elementy składowe zakończonych procesów i wypracowane rozwiązania są wykorzystywane w nowych procesach.
Koszt takiej automatyzacji jest wysoki, ale zwrot z inwestycji, dzięki elastyczności rozwiązania, rozkłada się na wiele procesów. Piotr Pawlus zauważył, że opracowany przez Fitech system jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na automatyzowanie procesów w zakładach produkcyjnych, a realizowane zadanie łączy obszary IT, techniczny i technologiczny.
“Automatyzacja lubi przede wszystkim powtarzalność i jakość”
Prezentowane przez Pawlusa podejście nie wymaga od automatyzownych procesów ciągłości. Raz opracowane rozwiązanie może być w krótkim czasie przywrócone. Urządzenia wyposażone są między innymi w funkcję mapowania przestrzennego i dodatkowe funkcje komunikacyjne, ułatwiające rekonfigurowanie stanowisk pracy.
Uczestnicy Evertiq Expo Kraków mogli zapoznać się z przykładem trójmodułowego stanowiska z operatorem i robotem współpracującym, który mapuje przestrzeń (w chmurze przy wsparciu AI analizując ją i porównując z zapamiętanymi informacjami). Stanowisko wyposażone jest w trzy systemy wizyjne, z których pierwszy, nazywany “latającym okiem”, służy do orientacji przestrzennej stanowiska. Na jego podstawie zaczytywane są odpowiednie operacje. Drugi z systemów wizyjnych w oparciu o marker szachownicy umożliwia robotowi błyskawiczną lokalizację urządzenia. Trzeci system umożliwia dokładną lokalizację pojedynczego detalu.
Dzięki zebranym w chmurze informacjom przywrócenie stanowiska lub robota do wykonywania uprzednio zapamiętanych procesów jest szybkie i łatwe. Chmura daje możliwość pełnej diagnostyki i dostęp do wszystkich zapamiętanych konfiguracji. Interfejs użytkownika umożliwia śledzenie, wstrzymanie i modyfikowanie pojedynczych podprocesów realizowanego zadania. Modułowe podejście do tworzenia szablonów nowych procesów nie wymaga zaawansowanego programowania, a zapamiętane parametry, szablony i sekwencje są możliwe do użycia na nowych stanowiskach.
Elastyczne rozwiązania Fitech z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych i kontroli jakości produktu wykorzystywane są w firmach z listy Tier 1, działających w branżach elektronicznej, przemysłowej, medycznej, samochodowej i oświetleniowej.
Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Evertiq Expo Kraków! Wydarzenie odbędzie się 28 maja 2025 roku. Zapiszcie datę w kalendarzu!