Nvidia przedmiotem dochodzenia antymonopolowego w USA?
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ma zająć się zawiadomieniem na Nvidię. Chodzi o obawy dotyczące nieuczciwej konkurencji, powołując się na dominację firmy na rynku chipów napędzających boom sztucznej inteligencji.
Demand Progress i dziewięć innych grup napisało list, wzywając szefa Departamentu Sprawiedliwości ds. antymonopolowych Jonathana Kantera do zbadania praktyk biznesowych w Nvidii. Wartość rynkowa firmy osiągnęła tego lata 3 biliony dolarów. Olbrzymi sukces Nvidii jest związany z popytem na chipy zaprojektowanych dla generatywnej sztucznej inteligencji.
Grupy, które sprzeciwiają się monopolom i promują między innymi rządowy nadzór nad firmami technologicznymi, wzięły na celownik łączenie oprogramowania i sprzętu przez Nvidię, praktykę, którą francuscy egzekutorzy antymonopolowi zasygnalizowali, przygotowując się do wniesienia zarzutów.
"To agresywnie własnościowe podejście, które jest zdecydowanie sprzeczne z normami branżowymi dotyczącymi współpracy i interoperacyjności, działa w celu zablokowania klientów i tłumi innowacje" - napisało w oświadczeniu.
Rzecznik Nvidii powiedział, że firma wydała miliardy dolarów na rozwój technologii obliczeniowej obsługującej sztuczną inteligencję, zanim pojawiło się zapotrzebowanie, i "jest zaangażowana w otwieranie nowych rynków i możliwości rozwoju dla naszego ekosystemu partnerów".
"Organy regulacyjne nie muszą się martwić, ponieważ skrupulatnie przestrzegamy wszystkich przepisów i zapewniamy, że NVIDIA jest otwarcie dostępna w każdej chmurze i na miejscu dla każdego przedsiębiorstwa. Będziemy nadal wspierać aspirujących innowatorów w każdej branży i na każdym rynku i chętnie udzielimy wszelkich informacji potrzebnych organom regulacyjnym" - powiedział rzecznik.
Nvidia posiada około 80% rynku chipów AI, w tym niestandardowe procesory AI produkowane przez firmy zajmujące się przetwarzaniem w chmurze, takie jak Google, Microsoft i Amazon.com. Chipy wykonane przez gigantów chmurowych nie są dostępne w sprzedaży, ale zazwyczaj wynajmowane za pośrednictwem każdej platformy.
Wyłączając chipy dostawców chmury, Nvidia osiągnęła prawie 100% udziału w rynku. Ta dominacja pomaga firmie osiągać marże brutto na poziomie od 70% do 80%.
Warren, amerykańska senator z Massachusetts, wyraziła obawy dotyczące kontroli rynku przez Nvidię.
"Umożliwienie jednej firmie skutecznego bycia strażnikiem przyszłości sztucznej inteligencji na świecie jest niebezpieczne i stwarza tragiczne ryzyko gospodarcze. Departament Sprawiedliwości ma rację, badając antykonkurencyjne praktyki Nvidii" - powiedział senator.
Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza.
Jonathan Kanter powiedział w wywiadzie dla CNBC, nie wymieniając konkretnie Nvidii, że organy antymonopolowe są zaniepokojone obszarami, w których istnieją tzw. “wąskie gardła”, które część firm mogłyby wykorzystać do wykluczenia rywali.
"Chcemy świata, w którym po pierwsze, jest miejsce na inwestycje, rozwój i wzrost nowych rywali i technologii" - powiedział Kanter.
W ubiegłym roku agencja Reutersa poinformowała, że inwestycje w branży półprzewodników znacznie spadły w obliczu przytłaczającego udziału Nvidii w rynku.