Kazachstan stawia na panele słoneczne
W Ałmatach w Kazachstanie powstaje nowoczesna fabryka paneli słonecznych. Wartość inwestycji to prawie 3 miliardy Tenge (ok. 24 miliony zł.). W zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 100 specjalistów.
Fabryka modułów słonecznych, która właśnie powstaje w Ałmatach - największym mieście w Kazachstanie będzie miała moc 150 MW rocznie. Będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, w tym automatyczne linie montażowe paneli, laserowe wycinarki plazmowe i automaty spawalnicze. Moc jednego modułu solarnego wyniesie 585 watów, a planowana produkcja to 250 tys. modułów rocznie.
Projekt, realizowany przy wsparciu Kazakh Invest, ma na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej w Kazachstanie. Obecnie udział odnawialnych źródeł energii wynosi 5,8%. Do 2035 roku planowany jest wzrost do 16% - podaje Kazakh Invest w informacji prasowej.
Inwestycja warta około 2,9 miliardów Tenge (ok. 24 miliony zł.) zostanie zlokalizowana na działce o powierzchni ponad 2 hektarów. Gotowy zakład stworzy ponad 100 nowych miejsc pracy dla lokalnych specjalistów. Ponadto firma przyciągnie dodatkowe inwestycje w infrastrukturę miasta i przyczyni się do wzrostu dochodów podatkowych w gospodarce regionu, a także do rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii.
Realizacja projektu spełnia cele wyznaczone przez rząd Kazachstanu w zakresie rozwoju krajowej wartości inżynierii energetycznej, osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r. oraz wzmocnienia potencjału eksportowego Republiki Kazachstanu. W ten sposób fabryka modułów słonecznych nie tylko przyniesie bezpośrednie korzyści ekonomiczne, ale także stanie się istotnym wkładem w zrównoważony rozwój środowiskowy Ałmaty.