Japonia nakazuje Toyocie „drastyczne reformy”
We środę 31 lipca japoński rząd nakazał koncernowi Toyota Motor przeprowadzenie „drastycznych reform”. Chodzi o odkrycie nieprawidłowości w procedurach certyfikacji pojazdów producenta - podaje agencja Reutersa.
W tak zwanym “nakazie naprawczym” japońskie ministerstwo transportu stwierdziło, że inspekcje w Toyocie ujawniły rozległe, celowe wykroczenia i nieprawidłowości w siedmiu modelach samochodów koncernu.
Toyota stwierdziła, że nakaz naprawczy skutkuje „przeprowadzeniem drastycznych reform w celu zapewnienia odpowiednich operacji certyfikacyjnych”. Producent samochodów dodał, że jest w trakcie potwierdzania zgodności z wymogami dla danych modeli. Firma zapewnia, że klienci nie muszą się martwić i zaprzestać korzystania ze swoich aut.
Japońscy producenci samochodów przeprowadzili dochodzenie po tym, jak ministerstwo transportu zarządziło ogólnobranżowe kontrole praktyk certyfikacyjnych. Było to następstwem skandalu związanego z testami bezpieczeństwa w oddziale Toyoty Daihatsu.
Toyota i czterech innych producentów pojazdów przyznało w czerwcu, że przedłożyli wadliwe lub zmanipulowane dane podczas ubiegania się o certyfikację pojazdów. Nieprawidłowości Toyoty dotyczą:
- Toyoty Corolli Fielder;
- Corolli Axio;
- Yaris Cross;
- Noah;
- Voxy;
- RAV4;
- Harrier;
- i Lexusa LM.
Według japońskiego ministerstwa problemy koncernu są globalne. Sześć z siedmiu modeli Toyoty, w których wykryto nieprawidłowości, uzyskało certyfikaty w innych krajach. Japońskie ministerstwo powiadomiło zagraniczne władze o zaistniałych problemach.