reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Plexus
Analizy |

Branża medyczna w Niemczech - outsourcing jako strategia przetrwania

Technologia medyczna w Niemczech od dawna uważana jest za siłę napędową innowacji i silnik gospodarczy par excellence. Jednak trwające spowolnienie gospodarcze w kraju i kryzysy geopolityczne w pozostałej części świata odcisnęły swoje piętno. Outsourcing staje się zatem ważną strategią przetrwania, nie tylko w zakresie produkcji.

Autor: Gábor Szabados, Senior Director für Healthcare/Life Sciences – EMEAPlexus

 Nastroje wśród producentów z branży medtech na rok 2024 są mieszane. Koszty materiałów, energii i personelu pozostają wysokie. Rynek charakteryzuje się przejęciami i fuzjami. Prawie nie ma producenta, który nie zacisnął pasa w ubiegłym roku. Duże korporacje pozbyły się całych obszarów działalności, aby utrzymać się na plusie. Wreszcie, przeszkody dla eksportu – takie jak skandal korupcyjny i rosnące obawy o bezpieczeństwo w Chinach – nadal spowalniają przyznawanie zamówień. 

Podczas gdy inne kraje mogą pozytywnie patrzeć na resztę 2024 r., ożywienie w niemieckiej gospodarce wciąż nadchodzi, zgodnie z prognozą gospodarczą IW. Niemiecka branża technologii medycznych prawdopodobnie powróci na ścieżkę wzrostu najwcześniej w drugiej połowie roku. A nawet wtedy niemiecka gospodarka prawdopodobnie odnotuje jedynie słaby realny wzrost sprzedaży.

Obciążenia związane z przestrzeganiem przepisów

Ankieta przeprowadzona przez, DIHK, Medical Mountains i SPECTARIS na temat unijnego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych (MDR) pokazuje, że jest to częściowo problem wewnętrzny. Dyrektywa była kilkakrotnie zmieniana od czasu jej wejścia w życie w 2017 roku. Nie zyskała jednak nic w praktyce. Ogromny wysiłek biurokratyczny, związane z nim wysokie koszty i czasami długie oczekiwanie na kontakt z władzami osłabiają innowacyjność trzech czwartych firm. W więcej niż co drugim portfolio produktowym znikają pojedyncze produkty, a w niektórych przypadkach nawet całe gamy produktów. 

Szczególnie dotkliwie odczuwają to MŚP. Obciążenia administracyjne i kosztowe są tu wielokrotnie większe niż w przypadku dużych korporacji. Jednak sektor medtech jest w szczególności silnie charakteryzowany przez MŚP. Według BVMed, 93 procent firm zatrudnia mniej niż 250 osób. Pomimo całej krytyki, nie widać ulgi. Wręcz przeciwnie: katalog nowych wymogów i obowiązków stale rośnie. 

Kolejnym punktem w agendzie zgodności dla producentów są plany UE dotyczące ograniczenia substancji perfluorowanych i polifluorowanych (PFAS). Wstępna propozycja daleko idącego zakazu została już przedstawiona w 2023 r. PFAS są niezwykle ważne dla produkcji ze względu na ich długowieczność i często nie ma alternatywy dla produkcji wyrobów medycznych. Jeśli jednak trafią do środowiska, chemikalia przemysłowe mogą zanieczyszczać glebę, wodę, florę i faunę. Wiele osób obawia się, że ogólny zakaz postawi branżę medtech przed nowymi wyzwaniami, z którymi wewnętrzne zespoły ds. zgodności nie będą w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Strategia: wyjście ze stagnacji

Producenci technologii medycznych stają przed pytaniem, w jaki sposób mogą pozostać konkurencyjni w obliczu niestabilnego klimatu rynkowego. Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. To, co wydaje się oczywiste, to fakt, że potrzeba więcej zasobów, aby wyjść ze stagnacji i ponownie odgrywać zwinną i innowacyjną rolę w globalnej konkurencji. Outsourcing jest sprawdzoną strategią redukcji kosztów i uzyskania skalowalności zasobów za jednym zamachem, i to nie od wczoraj. 

Głównym celem jest zlecanie produkcji do krajów o niskich kosztach, aby bardziej skupić się na kluczowych kompetencjach. Jednak obecnie producenci chętnie zlecają partnerom zewnętrznym także inne, niestrategiczne zadania. Wielu dostawców usług EMS rozszerzyło w ostatnich latach swoje usługi w zakresie rozwoju, łańcucha dostaw, zgodności i zrównoważonego rozwoju. Outsourcing staje się zatem coraz ważniejszy na wszystkich etapach cyklu życia produktu.

Projektowanie i rozwój: zwiększanie zwinności

Innowacyjna siła wymaga zwinnego i szczupłego rozwoju. Dylemat: gdy na rynku pojawiają się nowe technologie (takie jak boom GenAI z ChatGPT w zeszłym roku), firmom trudno jest zbudować niezbędne zasoby i wiedzę specjalistyczną w krótkim okresie, aby skorzystać z tego trendu. To samo dotyczy sytuacji, gdy zmieniają się wymagania klientów lub wymogi zgodności są tuż za rogiem. Budowanie nowych kompetencji wewnętrznie kosztuje czas i pieniądze. Czas wprowadzenia produktu na rynek jest pod presją, rynek jest dynamiczny, a oczekiwania klientów wysokie. 

Jeśli na etapie projektowania i rozwoju zaangażujesz zewnętrznych ekspertów, możesz skorzystać z ich wiedzy międzybranżowej lub nawet pozabranżowej. Specjaliści od sztucznej inteligencji, IoT lub oprogramowania pomagają uczynić istniejące urządzenia medyczne inteligentnymi. Ponad 80% wpływu produktu na środowisko jest ustalane już na etapie projektowania. To sprawia, że zrównoważony rozwój jest kwestią projektowania. Partner, który wykorzystuje ocenę cyklu życia (LCA), aby odkryć potencjał zrównoważonego rozwoju w urządzeniu medycznym i pomaga zoptymalizować produkt, jest prawdziwym atutem.  

A jeśli chodzi o problem zgodności z przepisami, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, aby dotrzymać kroku rosnącej liczbie przepisów. Ostatecznie za certyfikację zawsze odpowiada dystrybutor. Niemniej jednak partner może wziąć na siebie wiele prac przygotowawczych, zwłaszcza jeśli chodzi o dokumentację i sprawdzanie luk w zgodności. Jeśli wymagane są rzeczywiste zmiany, odpowiedni zespół inżynierów jest pod ręką, aby wdrożyć wymagania na czas.

Łańcuch dostaw: Korzyści z długotrwałych sieci

Doświadczenie międzybranżowe wielu dostawców usług EMS procentuje nie tylko w rozwoju. Z reguły partner posiada rozległe, zróżnicowane sieci dostawców. Umożliwia to elastyczne reagowanie na wąskie gardła i eksplozje cen oraz zmianę na alternatywnych dostawców lub nawet komponenty. Dogodnie, zadania zgodności związane z łańcuchem dostaw mogą być zlecane na zewnątrz w tym samym czasie – na przykład ustawa o łańcuchu dostaw (LkSG) i planowana ustawa UE o łańcuchu dostaw. 

Ci, którzy wprowadzają na pokład partnera do zarządzania łańcuchem dostaw, zazwyczaj otrzymują kompleksową przejrzystość, wewnętrzne i zewnętrzne analizy zagrożeń, system ostrzegania o zmianach na rynku, funkcje zgodności handlowej i zarządzanie przestarzałymi produktami. Dzięki temu producenci mogą spokojnie stawić czoła zagrożeniom i zakłóceniom zarówno na poziomie globalnym, jak i regionalnym. Można nawet uniknąć panicznych zakupów – jak miało to miejsce w ostatnich latach w przypadku produktów półprzewodnikowych. Według in4ma, wiele firm odczuje w tym roku skutki „kryzysu chipowego” i wynikającego z niego efektu byka.

Produkcja: Zautomatyzowana, inteligentna i zrównoważona

Produkcja to klasyczny obszar outsourcingu. Dla wielu producentów urządzeń medycznych presja kosztowa jest obecnie tak duża, że produkcja własna nie jest już opłacalna. Transformacja cyfrowa, IIoT i zrobotyzowana automatyzacja procesów (RPA), cyfrowe bliźniaki i sztuczna inteligencja również wymagają nowych inwestycji w celu modernizacji zakładów produkcyjnych. W związku z tym utrzymuje się tendencja do deindustrializacji, a wraz z nią outsourcing do tanich, ale „pobliskich” krajów (np. Europy Wschodniej) i skupienie się na produkcji „w regionie dla regionu”. 

W produkcji automatyzacja i optymalizacja są również ściśle powiązane z kwestią zrównoważonego rozwoju. Inteligentna fabryka ma na celu uczynienie produkcji bardziej wydajną, opłacalną i „ekologiczną”. Obejmuje to energooszczędne systemy zmniejszające emisję CO2, a także nowe procesy ograniczające ilość odpadów i zużycie wody. Patrząc na rosnące zadania związane z raportowaniem ESG i rosnące wymagania biznesowe dotyczące zrównoważonego rozwoju, nie jest zaskakujące, że producenci chcą przenieść odpowiedzialność - w miarę możliwości – na producenta kontraktowego.

Rynek wtórny: Utrzymanie usług dla nowych marż 

Rynek wtórny w branży elektronicznej jest jednym z najbardziej ekscytujących obszarów biznesowych i oferuje prawdziwy potencjał biznesowy. Usługi serwisowe pomagają wydłużyć żywotność urządzeń medycznych i zarządzać nimi w interesie zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładowo, producenci mogą odnawiać zużyte urządzenia (remanufacturing), naprawiać je (refurbishing) i ponownie wykorzystywać surowce wtórne (recycling). Zaspokaja to rosnące zapotrzebowanie na „zieloną” elektronikę i przyciąga zainteresowanie zarówno klientów, jak i przyszłych pracowników (słowo kluczowe: niedobór wykwalifikowanych pracowników). Jednak trudno jest wdrożyć takie strategie zrównoważonego rozwoju we własnym zakresie – co ponownie zwraca uwagę na outsourcing.  

Istnieje zatem wiele argumentów przemawiających za outsourcingiem. Obniżenie kosztów produkcji to tylko jeden z powodów. W coraz większym stopniu chodzi o tworzenie długoterminowej wartości dodanej poprzez partnerstwo i radzenie sobie z obecnymi trendami i przeszkodami w sposób spójny i zorientowany na przyszłość. Zwłaszcza w przypadku niemieckiej technologii medycznej – która ma długą tradycję i często i chętnie wykonywała wiele zadań we własnym zakresie – wciąż istnieje duży potencjał wzrostu.


O Autorze:

Gábor Szabados jest starszym dyrektorem działu Healthcare/Life Sciences w firmie Plexus. Jest odpowiedzialny za rozwój biznesu, strategię dla kluczowych klientów i wyniki w zakresie elektroniki medycznej i nauk biomedycznych w regionie EMEA. Studiował ekonomię i uzyskał dyplom z zarządzania jakością. Posiada również tytuł magistra administracji biznesowej Henley Business School (University of Reading, Wielka Brytania). 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB October 21 2024 09:27 V23.1.27-1