reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pexels
Nauka i technologie |

Polska firma zaprojektuje 6 sond dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Creotech Instruments wiodący polski producent systemów i podzespołów satelitarnych został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do realizacji zamówienia na sześć sond kosmicznych odpornych na radiację.

Sondy będą częścią misji naukowej „Plasma Observatory”. Polska firma po raz pierwszy będzie pełnić rolę dostawcy całych urządzeń. Koszt misji jest szacowany na pół miliarda euro.

Creotech Instruments ma zrealizować dwie fazy projektu: A i B1. Zadaniem polskiej firmy będzie ocena wykonalności oraz wstępnego projektu misji. Chodzi o projekt sond kosmicznych zdolnych do lotu w przestrzeni przekraczającej orbitę geostacjonarną Ziemi.

"Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni i podekscytowani, że ESA wybrała naszą firmę do przystosowania platformy HyperSat dla potrzeb misji Plasma Observatory. To dopiero siódma z flagowych misji eksploracyjnych Europejskiej Agencji Kosmicznej klasy M. Nasz zespół jest gotowy na to wyzwanie. Rozpoczęcie realizacji projektu planujemy w najbliższym czasie i wierzymy, że nasze innowacyjne podejście przyczyni się do sukcesu tej misji. Dla Creotech to duża szansa na dalszy rozwój i umocnienie naszej pozycji na międzynarodowym rynku kosmicznym w roli dostawcy kompleksowych rozwiązań satelitarnych o najwyższym poziomie jakości" – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments SA.

Misja „Plasma Observatory” będzie realizowana pod kątek pozyskania wiedzy na temat zrozumienia przepływów energii w plazmie wokół Ziemi. ESA ma zamiar dokonać zaawansowanych pomiarów za pomocą nietypowego instrumentu badawczego. Ma on mieć kształt zbliżony do olbrzymiego czworościanu, którego jeden bok sięgnie ponad 100 tys. km długości.

Sześć sond kosmicznych zaprojektowanych właśnie przez Creotech Instrumends w połączeniu ze statkiem matką - uformuje ten zaawansowany technologicznie instrument. Miejsce pomiaru to przestrzeń między Ziemią a Księżycem. Start misji, która przez kilka lat będzie badać plazmę, planowana jest na 2037 rok.

"Bardzo cieszę się, że już teraz rozpoczynamy prace nad pierwszym polskim satelitą odpornym na radiację, co pozwoli nam na wejście na rynek dotychczas zarezerwowany tylko dla największych dostawców technologii kosmicznych. Będziemy dążyć do tego by nasze rozwiązania spełniły najwyższe wymagania ESA. Jednocześnie, co warto zauważyć, powstanie nowego produktu pod postacią polskiej platformy satelitarnej HyperSat RadHard pozwoli całemu sektorowi kosmicznemu w naszym kraju na wejście na wyższe stadium rozwoju. W zasięgu rodzimego sektora znajdą się misje na orbitę geostacjonarną Ziemi a nawet orbity okołoksiężycowe i dalsze. Ten krok wpisuje się również w szerszą strategię produktową spółki dla rynku kosmicznego" – przyznał dr Jakub Bochiński, zastępca dyrektora ds. produktów kosmicznych w Creotech Instruments.

 


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB December 19 2024 15:25 V23.4.1-2
reklama
reklama