Intel porzuca europejskie projekty. Inwestycja w Polsce bezpieczna
Intel „wstrzymał” swoje inwestycje w największe europejskie projekty we Francji i we Włoszech. Decyzja jest podyktowania ogromnymi stratami po ubiegłym roku finansowym.
Według raportu POLITICO amerykański gigant półprzewodników odłożył na później niektóre ze swoich kluczowych europejskich projektów w celu zmniejszenia wydatków. W 2022 roku firma ogłosiła plan inwestycyjny opiewający na dziesiątki miliardów euro w nowe fabryki mikroprocesorów i ośrodki badawczo-rozwojowe w Niemczech, Polsce, Irlandii, Hiszpanii, Francji i we Włoszech.
Plan Intela miał entuzjastyczne poparcie UE, która podobnie jak inne bloki geopolityczne ciężko pracowała nad przeniesieniem produkcji chipów na własny rynek i wzmocnieniem lokalnego łańcucha dostaw.
Francuski projekt obejmował centrum badawczo-rozwojowe w zakresie sztucznej inteligencji i wysokowydajnych obliczeń zlokalizowane w Paryżu. Ale teraz Intel „wstrzymał swoje inwestycje we Francji” - podał producent chipów w oświadczeniu udostępnionym POLITICO. Intel powołał się na warunki gospodarcze i rynkowe, które znacznie różnią się od tych z 2022 roku.
Raport wspomina też o planie budowy fabryki we Włoszech. Plan o wartości 4,5 miliardów euro prawdopodobnie zostanie zawieszony lub “odłożony na półkę”.
Projekty Intela w Irlandii, Niemczech i Polsce mają być realizowane. Firma pracuje obecnie nad czterema projektami ekspansji i trzema inwestycjami typu greenfield, obejmującymi wszystko, od badań i rozwoju po produkcję wafli i zaawansowane operacje pakowania. Firma zainwestuje 20 miliardów dolarów w rozbudowę kampusu Ocotillo w Arizonie, 3,5 miliarda dolarów w działalność w Nowym Meksyku. I 17 miliardów euro w budowę najnowocześniejszej fabryki półprzewodników w Magdeburgu w Niemczech.