reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SDS Optic
Nauka i technologie |

Precyzyjna diagnostyka nowotworów o prędkości światła

Nowotwory to jedno z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Co roku na świecie diagnozowane są miliony nowych przypadków. Wśród nich szczególnie często występują nowotwory piersi. W Polsce, rak piersi stanowi około 22% wszystkich nowotworów u kobiet, co czyni go najczęściej występującym nowotworem wśród pań. W obliczu rosnącej liczby zachorowań, kluczowa jest precyzyjna i szybka diagnostyka. W pryzmacie tej rzeczywistości powstała zupełnie nowa, rewolucyjna technologia – inPROBE, światłowodowy biosensor opracowany przez firmę SDS Optic, dedykowany diagnostyce HER2 dodatniego nowotworu piersi.

Autor: Marcin Staniszewski, Prezes SDS Optic S.A.

Wyzwania w diagnostyce nowotworów

Dzisiejsza ścieżka diagnostyczna pacjentów z podejrzeniem nowotworu oraz sam proces badania jest pełen wyzwań. Jednym z głównych problemów jest długi czas oczekiwania na wyniki badań. Tradycyjne metody mogą wymagać tygodni, co dla wielu pacjentów oznacza ogromny stres i niepewność. Co więcej, obecne metody diagnostyczne często prowadzą do fałszywie dodatnich lub ujemnych wyników, a to może skutkować niewłaściwym lub wdrożonym za późno leczeniem. Kolejnym naglącym problemem jest brak na rynku narzędzi do precyzyjnego wskazania pacjentów kwalifikujących się do leczenia, szczególnie w świetle nowych badań naukowych, potwierdzających istnienie dwóch nowych grup pacjentów: HER2-low i HER2-ultra low, odpowiadających na terapię celowaną (Trastuzumab Deruxtekan).

Biopsje, choć na ten moment niezbędne, są bolesne i stresujące dla pacjentów. Ze względu na ich inwazyjność, częste powtarzanie biopsji jest niemożliwe, co ogranicza monitorowanie postępu choroby i skuteczności leczenia. Ponadto, istnieje ryzyko, że naruszenie guza podczas biopsji może prowadzić do przerzutów.

Technologia światłowodowa w medycynie?

Technologia światłowodowa jest powszechnie kojarzona z telekomunikacją. Wciąż niewielu wie, że optoelektronika odgrywa również kluczową rolę w medycynie. Wprowadzenie światłowodów do endoskopii w latach 60. XX wieku zrewolucjonizowało możliwości wizualizacji wnętrza ludzkiego ciała, oferując obrazy o nieporównywalnie wyższej rozdzielczości. Dzięki swojej zdolności do przekazywania obrazów z trudno dostępnych obszarów ciała, światłowody znacznie przyczyniły się do rozwoju minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, co z kolei zmniejszyło ryzyko komplikacji i skróciło czas rekonwalescencji pacjentów. Obrazy to jednak wciąż niewystarczające rozwiązanie do skutecznej diagnostyki. Wymagają dużej mocy obliczeniowej procesorów, szybkiego i niezawodnego Internetu, a finalnie stanowią jedynie wsparcie dla lekarzy. Interpretacja wyników i decyzja wciąż leżą po stronie człowieka.

Naukowcy z Lublina poszli o krok dalej i zastosowali zupełnie nowe podejście, łącząc właściwości fizyczne światłowodów z możliwościami immunochemii i biologii molekularnej. Synergia tych obszarów umożliwiła stworzenie inPROBE, innowacyjnej technologii wykorzystującej światłowody do precyzyjnej diagnostyki biomarkerów nowotworowych w czasie rzeczywistym. To przełomowe rozwiązanie umożliwia lekarzom monitorowanie obecności i stężenia specyficznych cząsteczek bezpośrednio w organizmie pacjenta. To otwiera zupełnie nowe perspektywy personalizowanej medycyny i umożliwia skuteczniejsze leczenie nowotworów.

Rozwiązanie inPROBE

Technologia inPROBE odpowiada na konkretne potrzeby i rozwiązuje wiele obecnych problemów diagnostycznych. Biosensor stworzony przez SDS Optic pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na wyniki z tygodni do minut. To rewolucyjne urządzenie dostarcza numeryczne i obiektywne dane, eliminując ryzyko błędu ludzkiego. Proces badania z wykorzystaniem światłowodowego biosensora, igły biopsyjnej i USG jest mniej inwazyjny niż tradycyjna biopsja – sensor nie narusza guza, co zmniejsza ryzyko przerzutów. Technologia światłowodowa zapewnia nie tylko szybkość, ale i dokładność pomiarów, co jest kluczowe w precyzyjnej diagnostyce.

inPROBE to jednak nie tylko urządzenie, ale platforma technologiczna z potencjałem do skalowania na różne obszary medycyny. Poza diagnostyką HER2 dodatniego nowotworu piersi, technologia ta może być zastosowana w diagnostyce innych typów nowotworów, chorób zakaźnych, chorób oczu czy monitoringu dostarczania leków. To otwiera nowe możliwości w różnych dziedzinach medycyny, oferując precyzyjne i szybkie narzędzia diagnostyczne.

Sukces naukowców SDS Optic

W technologii światłowodowej jest zatem nadzieja na dynamiczny rozwój medycyny. SDS Optic, pracując nad technologią inPROBE osiąga kamień milowy tej globalnej podróży. Firma uruchomiła w Lublinie własną linię produkcyjną oraz otrzymała certyfikat jakości ISO 13485, spełniając tym samym wymagające regulacje dla wyrobów medycznych. Kolejnym krokiem było własne laboratorium R&D w Stanach Zjednoczonych, które pracuje nad biologicznymi elementami technologii. Otrzymane przez Spółkę wyniki zakończonej już I części badań klinicznych są pozytywne zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i dokładności pomiarów, co stanowi ważny krok w kierunku komercjalizacji technologii.

W najbliższej przyszłości SDS Optic planuje podsumowanie współpracy z Philips i Instytutem CSEM nad komercyjną wersją detektora, dalszą optymalizację linii produkcyjnej optycznych części biosensorów oraz rozpoczęcie II części badań klinicznych. Firma jest również w trakcie poszukiwania partnera strategicznego, który pomoże w dalszym rozwoju technologii zarówno w sferze badawczej, jak i komercjalizacyjnej.


O autorze:

Marcin Staniszewski, Prezes SDS Optic S.A. – współzałożyciel firmy SDS Optic i współtwórca technologii inPROBE. Naukowiec i inżynier z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad projektami badawczymi dla amerykańskich firm, w tym: NASA, Glenn Research Center w Cleveland. Absolwent Uniwersytetu Akron (Akron, OH, USA). Założyciel kilku startupów technologicznych w Stanach Zjednoczonych.


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2024 Evertiq AB December 19 2024 15:25 V23.4.1-1
reklama
reklama